Komunikacja w Norwegii

Sprawny system krajowego transportu publicznego w Norwegi obejmuje połączenia kolejowe, autobusowe i promowe, które często są do siebie dostosowane. Szczegółowe rozkłady jazdy pociągów oraz informacje o połączeniach z autobusami zawarte są w przydatnej broszurze NSB Togruter, dostępnej za darmo na dworcach kolejowych. Godziny odjazdów promów i autobusów zmieniają się w zależności od sezonu i dnia (w sobotę połączeń jest niewiele), warto więc zabrać z regionalnego biura turystycznego aktualne rozkłady jazdy (ruteplan).

Sieć kolejowa rozciąga się w kierunku północnym aż do Bodo (do Narwiku można też dotrzeć pociągiem ze Szwecji), ale dalej poza kołem podbiegunowym jest się zdanym tylko na autobusy i promy. Ze względu na duże odległości, opłaty autobusowe mogą się sumować, ale posiadacze biletów InterRail i Scan-Rail są uprawnieni do 50% zniżki w autobusach pospiesznych, kursujących pomiędzy Bodo a Kirkenes. Zamiast podróżować lądem można wybrać rejs parowcem Hurtigruten, kursującym wzdłuż wybrzeża. Zawija on do każdego większego portu pomiędzy Bergen a Kirkenes, a widoki nadmorskich terenów, które można podziwiać z pokładu parowca, należą do najpiękniejszych w całej Europie.

SAMOLOT

Krajowe połączenia lotnicze

W Norwegii znajduje się blisko 50 lotnisk. Samoloty latają z położonego na południu Kristiansand do Alesund i Longyearbyen na północy. Ze względu na czas i odległości, które trzeba wziąć pod uwagę przy podróżowaniu lądem, nawet mniej zamożni turyści powinni się zastanowić nad pokonaniem pewnych tras drogą lotniczą.

Linie lotnicze SAS (www.sas.no) i Braathens SAFE (www.braathens.no) oferują normalny bilet z Oslo do Trondheim za 1215 nkr, a do Tromso za 2305 nkr. Istnieje system zniżek, dzięki którym podróże lotnicze są tańsze (zob. dalej – Zniżki i bilety lotnicze). W małych samolotach firmy Widerae (tel.67116000, fax 67116195, internetbooking@wideroe.no, www.wideroe.no) podróż przypomina bardziej wycieczkę samolotową, a standardowe stawki proponowane przez tę firmę są znacznie niższe niż na dużych liniach. Przeloty małymi samolotami oferują również linie Coast Air (tel.52834110, fax 52840374, www. coastair.no), z siedzibą w Haugesund. Koncentrują się one na obsłudze głównych lotnisk w południowej Norwegii.

Obecnie najlepsze stawki na trasach krajowych proponują linie Color Air (tel.81000811, www.colorair.no), obsługujące kilka lotów dziennie na trasie Oslo-Bergen oraz Alesund-Trondheim (399 – 699 nkr za każdy odcinek). W odpowiedzi na tę ofertę, linie Braathens SAFE wprowadziły możliwość przelotów w klasie „Back” po podobnych cenach.

Zniżki i bilety lotnicze

W Braathens SAFE i SAS standardowe bilety powrotne „minipris” (ceny minimalne) kosztują jedynie około 10% więcej niż normalny bilet w jedną stronę. Czasem zdarzają się ceny promocyjne, dzięki którym bilet powrotny jest tańszy niż bilet w jedną stronę. Ponadto współmałżonkom (włączając w to partnerów homoseksualnych), dzieciom od 2 do 15 lat i osobom powyżej 67. roku życia przysługuje 50% zniżki.

Podróżni do 25. roku życia mogą wybrać bilety „Superhike” i stand-by, na które obowiązują duże zniżki. Przykładowo młodzieżowy bilet stand-by linii Braathens SAFE z Oslo do Bergen kosztuje zaledwie 470 nkr, a z Oslo do Tromso -800 nkr. SAS oferuje pasażerom linii międzynarodowych (którzy nie są mieszkańcami Skandynawii) kupony zaliczkowe w cenie od 700 do 900 nkr, które pozwalają na zakup biletów na bezpośrednie loty pomiędzy dwoma dowolnymi miastami skandynawskimi obsługiwanymi przez te linie, w tym kilka w Norwegii. Kupony są ważne na większość lotów SAS w regionie i muszą zostać zakupione przynajmniej siedem dni wcześniej. Można nabyć do sześciu kuponów, każdy na jeden przelot. Należy pamiętać, że limit bezpłatnego bagażu w klasie turystycznej wynosi 20 kg.

Istnieje także kilka korzystnych ofert biletów lotniczych. Wideroe oferuje pewien rodzaj biletu (ważny w okresie od 1 VI do 31 VIII), który kosztuje 385 i 670 nkr za przelot w jedną i obie strony w obrębie jednej z czterech stref, których granicę stanowią miasta: Tron-dheim, Bodo i Tromso. Ceny przelotów wielostrefowych wynoszą: 485 nkr za dwie, 585 nkr za trzy i 885 nkr za cztery strefy. Bilety tego rodzaju należy kupować poza granicami Norwegii. Oferowany przez Wideroe gronn billett (zielony bilet), dla podróżnych do 25. lub powyżej 60. roku życia, kosztuje 375 nkr za jeden etap w obrębie jednej strefy, plus 100 nkr dodatkowo za każdą kolejną strefę. Czternastodniowy bilet letni obowiązuje w trzech strefach, których granice wyznaczają Trondheim i Tromso. Nieograniczona liczba przelotów w czasie 14 dni kosztuje: 1700 nkr w obrębie jednej, 2600 nkr w obrębie dwóch i 3000 nkr w obrębie trzech stref, (plus 900 nkr za każdy dodatkowy tydzień w jednej ze stref).

Bilet Braathens SAFE o nazwie Visit Norway Pass, dostępny w okresie od 1 V do 30 IX, obowiązuje w dwóch strefach: południowej i północnej, których granicę wyznacza Trondheim. Przeloty pomiędzy dwoma dowolnymi punktami w jednej strefie kosztują 700 nkr (z wyjątkiem lotów pomiędzy Tromso a Longyearbyen), a dwa razy tyle, gdy podróż obejmuje dwie strefy. Bilety można kupić bezpośrednio w biurach Braathens SAFE po przybyciu do Norwegii, ale ilość tanich miejsc jest ograniczona i jeżeli komuś w trakcie pobytu w Norwegii zależy na czasie, powinien pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji.

Bilet na przelot w klasie „Back” linii Braathens SAFE nie obejmuje jedzenia i picia w samolocie. Krajowego biletu w jedną stronę (490 nkr) nie trzeba rezerwować wcześniej, jeżeli pozostaje się na sobotnią noc.

Krajowe opłaty wyjazdowe

Do wszystkich cen biletów krajowych należy dodać opłatę lotniskową w wysokości 71 nkr, obowiązującą przy przelotach między dwoma miastami, które mają także połączenie kolejowe (z wyjątkiem Bodo).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *