Oslo – Aktywny wypoczynek

Wyspy i plaże

Jeżeli pogoda dopisze, można się wybrać na jedną z plaż w Oslo, Promy kursujące na sześć wysp w Oslofjordzie odpływają z przystani Vippetangen, położonej na południowy wschód od fortecy Akershus. Latem na Hovedoya i Langoyene promy kursują dość często (przynajmniej co godzinę), na inne wyspy nieco rzadziej.

Hovedoya – Wśród miłośników kąpieli słonecznych popularnością cieszy się południowo-zachodnie wybrzeże skalistej wyspy Hovedaya, położonej najbliżej lądu. Wyspę przecinają ścieżki dla pieszych, prowadzące do starych stanowisk armatnich oraz ruin klasztoru cystersów z XII w., zbudowanego przez brytyjskich mnichów z Kirkstead. Promy #92 i #93 kursują na Hovedaya od końca V do połowy VIII od 6.45 do 24.00 (mniej więcej co 30 minut], przez pozostałą część roku nieco krócej.

Langoyene – Na południe od Hovedoya leży niezagospodarowana wyspa Langoyene, z doskonałymi miejscami do pływania przy skalistych lub piaszczystych plażach (plaża na południowo-wschodnim brzegu przeznaczona jest dla nudystów). Prom #94 na Langoyene pływa w okresie od 21 V do 16 VIII w godzinach 10.05 – 19.05 (co godzinę).

Półwysep Bygdoy – Na półwyspie Bygdoy znajdują się dwie popularne plaże – Huk i Paradisbukta – na które można dotrzeć, jadąc autobusem #30A z Jernbanetorget do końcowego przystanku. Na plaży Huk jest kilka piaszczystych odcinków, ale głównie składa się ona z trawiastych fragmentów i płaskich skał, idealnych do opalania. Plaża jest podzielona na dwie części przez małą zatoczkę. Część plaży po północno-zachodniej stronie przeznaczona jest dla naturystów. Jeżeli na Huk panuje tłok, po 10-minutowym spacerze przez las w kierunku północnym (od przystanku autobusowego) dochodzi się do bardziej odosobnionej plaży Paradisbukta.

Aktywny wypoczynek

Wędrówki – Z Frognerseteren (na końcu linii 1 metra) do Nordmarka prowadzi sieć szlaków turystycznych, wśród których jest ciekawa trasa wiodąca do jeziora Sognsvann leżącego 6 km na północny zachód od centrum miasta, na końcu linii 3 metra. Sieć doskonałych szlaków wędrownych prowadzi także dookoła samego jeziora, a przejście najładniejszym z nich trwa niecałą godzinę. W upalne dni na wschodnim brzegu jeziora można się wykąpać. Dla osób szukających samotności bardziej odpowiedni jest mniej uczęszczany i dziki brzeg zachodni. Inne szlaki rozchodzą się promieniście od jeziora i wiodą na okoliczne wzgórza.

Bardziej miejski szlak, chociaż prowadzący głównie przez tereny zielone (2 godz.j, biegnie wzdłuż rzeki Akerselva, od przystanku tramwajowego Kjelsas do Veterlands bru (mostu) leżącego w samym sercu Gronland. Inne szlaki miejskie oznaczone są na pięciu obejmujących całe miasto mapach wydawanych przez Park og Idrettsvesenet (tel.22082200), Kingos gate 17.

Zapaleni miłośnicy wędrówek mogą wstąpić do biura DNT (tel.22822800), Storgata 3, które posiada kilka górskich domków w regionie Nordmarka (mogą z nich korzystać tylko członkowie DNT) i udziela informacji na temat dłuższych tras wędrownych w całej Norwegii.

Wspinaczka
W okolicy najlepsze warunki do wspinaczki znajdują się na przygotowanych stokach Kolsastoppen, gdzie można dojechać linią 3 metra (przystanek Kolsas). Miłośnicy wspinaczki mogą także poćwiczyć na dwóch miejskich ścianach położonych w hali. W Villmarkshuset (tel.22050522), Christian Krohgs gate 16, górującym nad brzegiem rzeki Akerselva od strony miasta, mieści się ściana do wspinaczki, strzelnica i centrum nurkowania. Można tam również nabyć różne książki na temat aktywnego wypoczynku oraz odpowiedni sprzęt. Inna halowa ściana do wspinaczki znajduje się w Tyrilikollektivet (centrum wspinaczkowe; tel.22675850), Sverres gate 4.

Turystyka rowerowa
Den Rustne Eike (tel.22837231), koło biura informacji turystycznej, niedaleko przystani, wypożycza rowery z siedmioma przerzutkami za 95 nkr (24 godz.) oraz rowery górskie za 170 nkr (plus 1000 nkr kaucji). W miejscu tym można zasięgnąć informacji na temat ścieżek rowerowych i zorganizowanych wycieczek. Wypożyczalnia jest czynna od V do X codziennie od 10.00 do 18.30, w zimie w dni powszednie od 10.00 do 15.30.

W programie popularnej wycieczki jest przejazd weekendowym pociągiem rowerowym (sykkeltoget) do Stryken, 40 km na północ od Olso, oraz powrót rowerem przez tereny Nordmarka. Pociąg odjeżdża z Oslo S w okresie od V do X w soboty i w niedziele o 9.15. Na krótszą przejażdżkę można się wybrać pociągiem, który w letnie weekendy kursuje z Ma-jorstuen do Frognerseteren o 11.00, 12.00 i 13.00.

Informacji na temat jazdy rowerami udziela lokalny klub Syklistenes Landsforening (tel.22415080, fax 22416565), Storgata 23c.

Jazda konna Stall Nordbye (tel.22148654), Nordre Solberg Gird, proponuje przejażdżki konne wokół farmy w cenie 100 nkr za godzinę. Dojazd autobusem #41 do przystanku Solberg.

Narciarstwo
Sezon narciarski w Oslo trwa od XII do III. W okolicy znajduje się ponad 2400 km przygotowanych i nierzadko oświetlonych tras do uprawiania narciarstwa przełajowego (w samym Nordmarka 1000 km). Łatwo dostępne trasy zaczynają się na końcu linii 1 i 3 metra. W Tomm Murstad Skiservice (tel.22144124, sdaas@online.no), na przystanku Voksenkollen (jeden przystanek metra przed Frognerseteren), można wypożyczyć sprzęt do snowboardu i narciarstwa przełajowego. Na przygotowanych do zjazdów zboczach w Tryvann Skisenter (tel.22 145482) można pojeździć podczas sezonu narciarskiego. Informacji przydatnych narciarzom udziela Skiforeningen (Towarzystwo Narciarskie; tel.22923200), Kongeveien 5, N-0390 Oslo.

Łyżwiarstwo
Na odkrytym lodowisku Narvisen, usytuowanym przy Karl Johans gate, można za darmo pojeździć na łyżwach, jeżeli tylko temperatura umożliwia zamarznięcie lodowej tafli. Lodowisko jest nieczynne od 15.00 do 16.00 (konserwacja). Wypożyczenie łyżew kosztuje 35 nkr.

Pływanie
W Oslo znajdują się dwa miejskie baseny: Frognerbadet (tel.22447429; 18 V-20 VIII pn.-pt. 7.00-19.00, sb. i nd. 11.00-17.00), na terenie Frognerparken, oraz Toyenbadet (tel.22682423; różne godziny otwarcia), niedaleko Muzeum Muncha. Wstęp na oba baseny kosztuje 40 nkr (bezpł. dla posiadaczy Oslo Card).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *