Norwegia – największe atrakcje i największe minusy

Norwegia – największe atrakcje i największe minusy.

Dla większości turystów na czele każdej listy najlepszych atrakcji norweskich znajdują się czyste powietrze i krystaliczna woda, schludne miasta, spokojni i przyjaźni Norwegowie oraz oczywiście wspaniała przyroda, do której można z łatwością dotrzeć, nawet z centrum Oslo. Na poniższej liście, ułożonej w przypadkowej kolejności i zapewne niekompletnej, zamieszczono najpiękniejsze miejsca i atrakcje Norwegii. W tym kraju nie ma ani kawałka monotonnego krajobrazu. Każdy zakątek jest piękny i na swój sposób ciekawy!

Pierwsza dziesiątka

Fiordy – Nie ma rzeczy bardziej charakterystycznej dla Norwegii niż fiordy, główna atrakcja dla wszelkiego rodzaju turystów. W cieszących się popularnością regionach zachodnich i południowo-zachodnich fiordów najbardziej malownicze wodospady toczą się po skalnych ścianach Geirangerfjordu. Naeroyfjord (odgałęzienie Sognefjordu) słynie jako najwęższy i zarazem jeden z najbardziej imponujących fiordów, natomiast Lysefjord, w pobliżu Stavanger, często bywa uważany za najpiękniejszy i najbardziej niezwykły. Liczne wspaniałe, malownicze fiordy w arktycznej Norwegii przyćmiewają wszystko, co znajduje się na południu kraju. Fiordy podziwiane od strony wody sprawiają niezapomniane wrażenie, ale jeszcze okazalej prezentują się z otaczających je szczytów. Do najlepszych punktów widokowych można dojść szlakami pieszymi, zaczynającymi się niemal w każdej nadbrzeżnej miejscowości.

Trasa kolejowa Oslo-Bergen (Środkowa Norwegia, Bergen i fiordy południowo-zachodniego wybrzeża, Fiordy zachodniego wybrzeża) – Linia kolejowa łącząca Oslo z Bergen, długości 470 km, należy do najbardziej widokowych w Europie. Pociąg przejeżdża pomiędzy ośnieżonymi szczytami i po niegościnnym płaskowyżu Hardangervidda. Warto zboczyć, by wybrać się do Flam trasą prowadzącą ostrymi zakrętami przez dolinę Flam do brzegów Aurlandsfjordu. Pociąg zatrzymuje się w połowie drogi przy grzmiącym wodospadzie Kjosfossen.

Roros (Środkowa Norwegia) – W tym dobrze zachowanym, starym mieście górniczym koło kopalni miedzi można obejrzeć piękne zabytkowe budowle, a także powędrować po okolicy i poznać jej historię.

Bergen (Bergen i fiordy południowo-zachodniego wybrzeża) – Turyści szczególnie upodobali sobie to kolorowe, zabytkowe miasto.

Park Vigelanda (Oslo) – Wielu Norwegów nie bardzo rozumie, dlaczego miejsce to przyciąga tłumy cudzoziemców. Fakt pozostaje faktem: mało kto nie poddaje się niesamowitemu wrażeniu, jakie stwarza niezwykły ogród rzeźby w parku Vigelanda, stworzony przez jednego z najsłynniejszych rzeźbiarzy norweskich, Gustava Vigelanda. (Do innych zasługujących na poznanie atrakcji Oslo należą Muzeum Folkloru Norweskiego, Galeria Narodowa i Muzeum Łodzi Wikingów).

Romsdalen i Trollstigen (Fiordy zachodniego wybrzeża) – Dolina Romsdalen i wijąca się ostrymi zakosami trasa Trollstigen roztaczają przed oczyma zachwyconego człowieka najwspanialsze widoki gór i fiordów (skalne ściany wznoszą się tu naprawdę pionowo). Przejazd po Trollstigen stawia włosy dęba nawet nieustraszonym podróżnikom.

Stavkyrke – Trzeba koniecznie zwiedzić kilka z 31 średniowiecznych kościołów typu stavkyrke. Najbardziej znane i najczęściej fotografowane znajdują się w Borgund (Fiordy zachodniego wybrzeża), Heddal (Południowa Norwegia) i Urnes (Fiordy zachodniego wybrzeża).

Finnmarksvidda (Daleka Północ) – Szerokie, zalesione i pocętkowane jeziorami obszary regionu Finnmarksvidda jawią się jako całkowicie odmienne od innych części Norwegii. Tereny te zamieszkują Sarnowie, dawniej określani mianem Lapończyków.

Lofoty (Nordlandia) – Potargane wichrami i falami wyspy znane są z najlepszych terenów rybackich i wielorybniczych w Norwegii. Tutejsze krajobrazy górskie należą do najbardziej malowniczych w kraju. Warto obejrzeć Muzeum Wikingów w Bord i przepiękne szczyty Moskenesoy.

Svalbard (Svalbard i Jan Mayen) – Posiadłości Norwegii za kręgiem polarnym, zazwyczaj ogólnie nazywane Spitsbergenem, to cel wytrawnych poszukiwaczy przygód, marzących o lodowym krajobrazie, morsach, niedźwiedziach polarnych i wielorybach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *