Noclegi

NOCLEGI – Kemping

W Norwegii na gości czeka prawie 1000 kempingów. Rozbicie namiotu kosztuje od 50 nkr na skromnych polach namiotowych do 150 nkr za miejsce na kempingu w popularnych lub drogich rejonach, takich jak Oslo czy Bergen. Na większości kempingów można również wynająć proste domki z wyposażeniem kuchennym w cenie od 250 nkr za bardzo prosty domek dwu- lub czteroosobowy, Należy wziąć ze sobą śpiwór, ponieważ za pościel i koce trzeba płacić dodatkowo 40 – 60 nkr.

Jeżeli ktoś nie wybiera o wiele droższego domku luks, z prysznicem i toaletą, który kosztuje 400 – 800 nkr, zazwyczaj będzie musiał jeszcze zapłacić za korzystanie z prysznica, a często także za wodę do prania (na szczęście jest parę wyjątków od tej reguły). Osoby zajmujące domek muszą go wysprzątać przed opuszczeniem lub uiścić dodatkową opłatę za sprzątanie, wynoszącą ok. 90 nkr.

Należy pamiętać, że kilka kompleksów jest otwartych przez cały rok, ale pola namiotowe i pola dla przyczep po sezonie nie przyjmują gości (pocz.IX-poł.V).

Allemannsretten (powszechne prawo każdego człowieka, zob. wcześniej Aktywny wypoczynek) pozwala na rozbicie namiotu w dowolnym miejscu na łonie przyrody i spędzenie w nim dwóch nocy, o ile namiot jest oddalony przynajmniej o 150 m od najbliższego domu czy chaty i nie pozostawia się śladów po swojej bytności. Od 15 IV do 15 IX rozpalanie ognisk w pobliżu lasów jest surowo zabronione.

Domki i domy letniskowe

Większość biur informacji turystycznej w popularnych rejonach wypoczynkowych ma listę prywatnych drewnianych chatek i domów letniskowych, wynajmowanych wczasowiczom przez właścicieli, którzy z nich nie korzystają. Ceny za tydzień wynajmu wahają się od 1300 nkr za skromny domek poza sezonem do ok. 5500 nkr za coś lepszego w okresie letnim. Większość domków przeznaczona jest dla 4 osób, inne mogą pomieścić nawet 12. Jeżeli ktoś wyjeżdża w grupie i chce spędzić trochę czasu w jakimś konkretnym rejonie, może skorzystać z tej dość opłacalnej opcji. Na ogół wymaga się dokonania wcześniejszej rezerwacji i zapłacenia zaliczki w wysokości ok. 500 nkr lub 20% całej opłaty, w zależności od tego, która kwota jest niższa.

Den Norske Hytteformidling (Norweskie Pośrednictwo Domków; tel.55232080, fax 55232404, www.hytte.com), Lille Markevei 13, Postboks 103, N-5001, Bergen, wydaje w języku angielskim katalog ze zdjęciami i opisami setek domków w okolicach fiordów zachodniego wybrzeża. W domkach można samodzielnie przygotowywać posiłki. Podobne biuro w Niemczech, DanCenter (®040/309703, fax 040/327591, www.dancenter.de), Spi-talerstrasse 16, D-20095 Hamburg, rezerwuje chatki w całej Skandynawii.

Chaty górskie DNT i inne

DNT opiekuje się siecią ponad 320 chat górskich w całym kraju. Dzieli je zwykle odległość jednego dnia marszu; stoją przy dobrze utrzymanych i oznaczonych trasach wędrówek o łącznej długości 19 000 km, prowadzących przez dzikie, odludne okolice. Domki bywają różne -od dwuosobowych chatynek bez obsługi do wielkich schronisk z obsługą na ponad 100 miejsc. W prawie wszystkich znajdują się urządzenia kuchenne i pościel, ale trzeba mieć własny śpiwór lub kołdrę. Można je często kupić w tych obiektach, które mają obsługę. Warto wiedzieć, że w wielu górskich regionach powstały liczne prywatne domki dla wędrowców i prywatne schroniska.

Do domków z obsługą, głównie na południu, można po prostu przyjść i zapłacić za nocleg. Zgodnie z obowiązującą i w naszych górach etykietą nikomu nie odmawia się schronienia, nawet jeżeli zostało już tylko miejsce na podłodze (członkowie DNT powyżej 50 lat mają zagwarantowane miejsce w łóżku, nawet jeżeli oznacza to wyproszenie z łóżka młodszego turysty!). Ceny za noc dla członków DNT/innych osób wynoszą w pokoju 3-os. 150/220 nkr, od 4- do 6-os. 105/175 nkr, w sali wieloosobowej 75/145 nkr, a na podłodze 50/120 nkr. Nocleg i pełne wyżywienie (oferta tylko dla członków DNT) kosztuje 315 -365 nkr poza szczytem sezonu, 345 -385 nkr w środku lata i 400 – 430 nkr w Wielkim Tygodniu.

Członkowie DNT/inni, którzy chcą rozbić namiot koło domków i korzystać ze sprzętu, płacą 35/50 nkr. W innym przypadku muszą rozbijać namiot przynajmniej 150 m od domków i nie korzystają z urządzeń. Śniadanie kosztuje 65/95 nkr, termos kawy lub herbaty 17/27 nkr, kanapki 9/12 nkr, lekkie kolacje 65 – 80/85 – 100 nkr, a trzydaniowe posiłki 130/165 nkr.

Jeśli ktoś zamierza nocować w dom-kach bez obsługi, szczególnie na północy, musi wcześniej odebrać klucze (zostawia się w depozycie 100 nkr) w biurze DNT lub od personelu innego domku. Płaci się w następujący sposób: wypełnia się specjalny formularz i w specjalnym pudełku zostawia albo gotówkę, albo numer ważnej karty kredytowej. Są dwie klasy domków bez obsługi. W chatkach samoobsługowych znajdują się koce i poduszki oraz piece na drewno, kominek, kuchenki gazowe i różne artykuły spożywcze, które kupuje się na zasadzie dżentelmeńskiej. W tego typu domkach członkowie DNT/inne osoby płacą 105/175 nkr za łóżko i 50/120 nkr za miejsce na podłodze. Nocując w innych chatkach bez personelu, turyści muszą sami zaopatrzyć się w jedzenie.

Większość domków DNT pozostaje zamknięta od 15 X do 15 II. Zimą schroniska DNT z personelem przyjmują gości od soboty przed Niedzielą Palmową do Poniedziałku Wielkanocnego. Domki przy linii kolejowej Oslo-Bergen i kilka innych są otwierane z myślą o miłośnikach narciarstwa przełajowego już od końca II. DNT ma wykaz terminów otwarcia każdej z takich chatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *