Poczta i telekomunikacja

Poczta norweska działa sprawnie, a jej usługi nie są droższe niż w innych krajach Europy. Wysłanie pocztówki czy listu o wadze do 20 g w obrębie Norwegii kosztuje 3,80 nkr, do innego kraju skandynawskiego 4,50 nkr, do innych krajów europejskich 5,50 nkr, a 6 nkr do pozostałych. Jeśli ktoś nada większą paczkę niedrogą pocztą zwykłą (nie lotniczą), przesyłka dociera do adresata w dowolnym zakątku świata po miesiącu. Listy na poste restante można odbierać w niemal wszystkich urzędach pocztowych w kraju.

W większości miast urzędy pocztowe są czynne pn. – pt. w godz. 9.00 – 17.00 i sb. 10.00 – 14.00. Prawie nigdzie me ma kolejek. Wystarczy wziąć numerek z automatu, a po jego pojawieniu się na cyfrowym wyświetlaczu należy podejść do wskazanego okienka. Jeżeli w automacie są dwa przyciski, górny odnosi się do normalnych usług pocztowych, a niższy do punktów wymiany walut.

Telefon

Wszystkie numery telefoniczne w Norwegii są ośmiocyfrowe. Nie ma kierunkowych. W automatach wrzutowych stosuje się monety o nominałach 1, 5 i 10 nkr. Automat zwraca niewykorzystane monety, ale nie wydaje reszty. Należy zatem wrzucać tylko minimalną kwotę, która zapewni połączenie (rozmowy lokalne -2 nkr). Przy rozmowach lokalnych w weekendy oraz w godzinach 17.00 – 8.00 obowiązuje taryfa niższa o 70%, a przy innych rozmowach krajowych – o 50%. Informacja telefoniczna (tel.l80) jest dostępna w całym kraju, a skorzystanie z jej usług kosztuje 8 nkr/min.

Telefony na karty i monety znajdują się w urzędach pocztowych, na dworcach, przy kioskach i w innych miejscach publicznych. Karty telefoniczne (telekort) kosztują 35, 98 i 210 nkr. Rozmowa przy ich pomocy jest nieco tańsza i wygodniejsza niż przy korzystaniu z aparatów wrzutowych. Karty telefoniczne można kupić na poczcie i w kioskach Narvesen.

Od 1998 r. ISIC proponuje swoim posiadaczom kolejną usługę – ISIConnect. Po dokonaniu specjalnej aktywacji własnej karty i wpłaceniu określonej kwoty w biurze ISIC można dzwonić za pomocą swojej legitymacji z każdego zakątka świata, nie wydając przy tym żadnych pieniędzy. Po prostu wystarczy zadzwonić pod tel.00800/1114250 i postępować zgodnie z poleceniami operatora (zob. Legitymacje wyżej w tym rozdziale).

Dzięki usłudze Poland Direct Telekomunikacji Polskiej można zadzwonić z Norwegii do Polski na koszt abonenta za pośrednictwem polskiego operatora. Należy wykręcić numer dostępu tel.80019048, po czym zamówić u operatora połączenie z wybranym numerem w kraju, podając swoje nazwisko oraz nazwisko i numer telefonu osoby w Polsce, z którą chce się rozmawiać. Połączenie zostanie zrealizowane, gdy wskazana osoba wyrazi na to zgodę. Płaci ona za rozmowę według stawek obowiązujących w automatycznym ruchu międzynarodowym wychodzącym z Polski do Norwegii plus 1 zł opłaty manipulacyjnej.

Bezgotówkowe rozliczenia za rozmowy telefoniczne umożliwiają też międzynarodowe karty telefoniczne (np. dostępne w Polsce karty AT&.T Global Calling Card czy Global One), a także niektóre karty płatnicze (np. Visa). Używać ich można na całym świecie. Połączenie uzyskuje się po wybraniu odpowiedniego numeru dostępu – może ono być automatyczne lub za pośrednictwem operatora. W przypadku Global Calling Card lub karty Visa kosztami rozmowy obciążane jest specjalne konto posiadacza karty. Karta Global One funkcjonuje na podobnej zasadzie jak zwykłe karty magnetyczne – wykupuje się określoną liczbę jednostek, które zużywane są podczas rozmów.

Przy telefonowaniu do Norwegii z zagranicy należy wybrać 00, następnie numer kierunkowy kraju (47). Przy telefonowaniu za granicę z Norwegii należy najpierw wybrać 00, potem numer kierunkowy kraju (do Polski 48), miasta, a na koniec numer telefonu.

Faks

Faksy można wysyłać i otrzymywać w hotelach po cenach komercyjnych oraz w publicznych urzędach telekomunikacyjnych. Telefoniczne nadawanie telegramów ni 38.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *