Podróż do Norwegii

Najtańsza podróż do Norwegii to przeprawa promem na południowe wybrzeże Szwecji i dalej lądem własnym samochodem lub innymi środkami lokomocji. Z Polski kursują też do Oslo bezpośrednie samoloty i autokary. Jeśli ktoś chce całą trasę od brzegu polskiego do norweskiego przebyć promem, będzie musiał przesiąść się w Danii lub Szwecji. Dojazd pociągiem (przez Niemcy, Danię i Szwecję) ma sens tylko wtedy, gdy ktoś zamierza dużo podróżować koleją na obszarze całej Skandynawii. Najlepiej zaopatrzyć się wówczas w jeden z międzynarodowych biletów zniżkowych (np. Inter Rail lub Wasteels).

SAMOLOT

Bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Oslo obsługiwane jest przez PLL LOT. Od kwietnia do sierpnia samoloty kursują raz w tygodniu, od września do października sześć razy. Podróż trwa niecałe dwie godziny. Najtańszy bilet miesięczny w taryfie Super Apex kosztuje 1320 zl (w dwie strony), bilet dwumiesięczny typu Apex – 2100 zł.

Na trasie z Polski do Norwegii można także skorzystać z wielu pośrednich połączeń lotniczych. Wśród tańszych ofert z końca 1999 r.: liniami KLM z przesiadką w Amsterdamie – 1000 zł, czeskimi liniami OK (via Praga) – 1200 zł (miesięczny Super Apex).

Ofert specjalnych na trasach do Skandynawii jest na ogół niewiele, ale zawsze warto o nie spytać w biurach podróży czy agencjach lotniczych. Campus proponuje młodzieży (zob. ramka na końcu rozdziału) roczny bilet do Oslo za 920 zł (powrotny) i 530 zł (w jedną stronę).

Bilety

Światowy przemysł lotniczy nigdy jeszcze nie przeżywał takiego rozkwitu konkurencji, jak obecnie, a co za tym idzie, nigdy jeszcze ceny przelotów nie były tak korzystne. Żeby wybrać najlepszą ofertę, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi.

Niektóre linie lotnicze sprzedają zniżkowe bilety bezpośrednio klientom, poza tym zawsze warto skontaktować się z danym towarzystwem lotniczym w celu uzyskania informacji o trasach i rozkładzie lotów. Czasem jednak zakup biletu bezpośrednio w takim przedsiębiorstwie nie jest najlepszym rozwiązaniem, jako że specjalistyczne biura podróży często oferują bilety na lepszych warunkach i nierzadko za cenę niższą niż oficjalna. Poza tym można się spodziewać szerszej oferty niż w jednym towarzystwie lotniczym. Ostatecznie zresztą, jedyne ryzyko to kupno biletu za zwykłą, oficjalną cenę linii lotniczych.

Młodzież i nauczyciele posiadający międzynarodowe legitymacje (Euro<26, Euro<26 Student, ISIC, ITIC – zob. Legitymacje w podrozdziale Dokumenty rozdziału Informacje praktyczne) mogą skorzystać ze zniżkowych ofert biur turystyki młodzieżowej Campus i Almatur (zniżki nawet do 40% taryfy podstawowej). Oprócz ceny biletu niezwykle ważne są również oferowane studentom warunki taryfy. Bilety dla posiadaczy ww. legitymacji to zwyczajowo bilety otwarte, ważne jeden rok, z możliwością zmiany terminu rezerwacji, przy czym zakupienie biletu tzw. otwartego nie pociąga za sobą dodatkowych opłat. Oferowane przez Campus bilety lotnicze SATA mają tę zaletę, że można je dowolnie łączyć albo kupić bilet tylko w jedną stronę.

Bilety kurierskie polegają na tym, że w zamian za tani przelot towarzyszy się pilnej przesyłce w jej odprawie celnej. Są nieprawdopodobnie tanie, ale zwykle związane ze specjalnymi ograniczeniami. W dodatku w naszych zdominowanych elektroniką czasach zapotrzebowanie na kurierów niestety maleje.

Jeżeli biuro oferujące najkorzystniejsze bilety lotnicze budzi jakieś zastrzeżenia, trzeba upewnić się co do jego wiarygodności. Większość takich firm to instytucje uczciwe i wypłacalne, jednak zdarzają się oszuści zwijający interes w ciągu nocy. Warto więc zachować ostrożność, np. zapłacić tylko część wymaganej sumy za bilet i zadzwonić do towarzystwa lotniczego, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście zarezerwowano tam dla nas miejsce na przelot. Renomowani pośrednicy wymienieni w niniejszym przewodniku, dają większą gwarancję bezpieczeństwa i są w miarę konkurencyjni.

Najtańsze bilety można dostać wyłącznie na przeloty w określonych porach roku lub w weekendy; ceny zmieniają się. Przed wykupieniem biletu należy zawsze dopytać się o trasę: zdarza się, że najniższe ceny związane są z bardzo niewygodnymi przerwami w podróży. Trzeba upewnić się co do godziny odlotu – przewoźnicy zmieniają rozkłady lotów zwykle dwa razy w roku: przy końcu marca i pod koniec października. Bardzo przydatny dla zorientowania się w cenach biletów jest Internet, jako że wiele biur podróży i towarzystw lotniczych posiada swoje strony www.

Podróżni ze specjalnymi potrzebami

Osoby, które mają specjalne wymagania – wegetarianie lub będący na specjalnej diecie, podróżni w wózkach inwalidzkich, z niemowlęciem, osoby bojące się latać itp. – powinny jak najwcześniej powiadomić o tym linie lotnicze, aby mogły one poczynić odpowiednie przygotowania. Należy o tym przypomnieć, potwierdzając rezerwację (przynajmniej na 72 godziny przed odlotem) i ponownie przy odprawie na lotnisku. Warto przed dokonaniem rezerwacji zadzwonić do kilku linii lotniczych, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dostosowują się do szczególnych wymagań.

Dzieci do dwóch lat, podróżujące za 10% pełnej ceny biletu (w niektórych liniach bezpłatnie), nie mogą zajmować osobnego miejsca. Nie mogą też zabierać bagażu. Wcześniej powiadomione linie lotnicze powinny przygotować „lotnicze” kojce, jedzenie dla dzieci i pieluszki. Dzieci w wieku od 2 do 12 lat, podróżujące z biletem w cenie połowy lub dwóch trzecich pełnej opłaty, mogą zazwyczaj zajmować osobne miejsce i zabierać standardową ilość bagażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *