Ostfold – Fredrikstad

W Ostfold, oddzielnym regionie Norwegii położonym na wschód od Oslofjordu, znajdują się lasy, pola uprawne i niewielkie miasta przemysłowe, których mieszkańcy zajmują się handlem drewnem.

MOSS

Moss, położone w malowniczym miejscu przy Oslofjordzie, jest mało atrakcyjnym portem przemysłowym z nieciekawą architekturą i roztaczającą niemiłą woń fabryką miazgi papierowej. Nie ma tu wielu atrakcji dla turystów. Mogą oni zwiedzić Moss By og Industrimeseum (Miejskie Muzeum Przemysłowe; tel.69248550), do którego należą zabytkowe tartaki, mieszkania z połowy XVIII w. należące do hutników stali, browar z 1811 r. oraz koło młyńskie z 1875 r. i pompy. Główny budynek muzeum znajduje się przy Henrik Gerners gate 11. Z Moss odpływają promy do Hirtshals w Danii i po Oslofjordzie.

FREDRIKSTAD

Fredrikstad (80 000 mieszkańców) zostało założone przez króla Fredrika II jako centrum handlowe pomiędzy Europą a zachodnią Skandynawią. Nad miastem dominuje katedra z 1880 r., z witrażem zaprojektowanym przez Emmanuela Vigelanda, oraz delikatny srebrny łuk mostu nad rzeką Glommą (długi na 824 i wysoki na 40 m). Na zwiedzanie zdecydowanie zasługuje Kongsten Festning (forteca) i zabytkowe Gamlebyen (Stare Miasto). Ze względu jednak na niewielką liczbę dobrych i tanich miejsc noclegowych, wielu podróżnych przyjeżdża do Fredrikstad w ramach jednodniowej wycieczki z Oslo.

Informacje

W tutejszym biurze informacji turystycznej (tel.69321060), leżącym za mostem, kilka kilometrów od centrum, niewiele można się dowiedzieć, ale na szczęście niedawno otwarto nowe, dogodniej usytuowane i bardziej pomocne biuro (tel.69320330) przy Nygaardsgata 26, na północ od katedry. Najlepiej jednak po informacje udać się do biura na Starym Mieście (tel.69320565), które jest czynne od 23 VI do 17 VIII.

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy lekarskiej (po godzinach pracy lekarzy) może zadzwonić – tel.69313333.

Gamlebyen

Gamlebyen (Stare Miasto), rozciągające się na wschód od rzeki Glommy, zostało zbudowane w 1663 r. jako militarna enklawa, z licznymi nasypami, fosami, bramami, a nawet mostem zwodzonym, dzięki którym można było z łatwością stawić czoła szwedzkiemu zagrożeniu. Długie koszary piechoty i arsenały nadal są używane i przez to niedostępne dla zwiedzających, ale miło jest pospacerować wzdłuż fos i umocnień oraz murów, których niegdyś broniło 200 armat. Przy wąskich brukowanych uliczkach, które zachowały się w dobrym stanie, stoją malownicze budynki z XVII w., nierzadko zamieszkane. Jest to niewątpliwie najlepiej zachowane miasto-forteca w całej Skandynawii. Przy głównym placu, Kongens Torv, znajduje się bank, kawiarnia i nieco śmieszny pomnik założyciela miasta, króla Fredrika II, który wygląda tak, jakby bardzo chciał pójść do ubikacji.

Idąc od dworca kolejowego, po 5 minutach dochodzi się do miejsca nad rzeką, z którego kursują promy przewożące pasażerów przez Glommę do głównej bramy Starego Miasta (2 min, 6 nkr). W okresie od 23 VI do 17 VIII biuro informacji turystycznej na Starym Mieście (tel.69320565) organizuje wycieczki z przewodnikiem, rozpoczynające się na Kongens Torv (pn.-pt. co godz. 11.00-15.00, sb. 11.00-14.00, nd. 11.00-15.00; koszt 25 nkr).

Fredrikstad Museum

Składające się z trzech części Fredrikstad Museum (muzeum miejskie; tel.69306875) obejmuje najciekawsze obiekty zabytkowego miasta-fortecy. Wstęp do trzech obiektów kosztuje 30 nkr.

Gamlebyen Slaveriet Museum, część Fredrikstad Museum na Starym Mieście, znajduje się w budynku z 1731 r., zbudowanym na miejscu starej strażnicy. Można w nim obejrzeć model miasta z pierwszych lat jego istnienia oraz kolekcję eksponatów cywilnych, militarnych i przemysłowych z trzech stuleci historii miasta. Czynne codziennie w godzinach 11.00 – 17.00, w niedziele od 12.00.

Kongsten Festning
Po 15 minutach marszu za mostem zwodzonym na Starym Mieście dochodzi się do tonącej w kwiatach Kongsten Festning. Ta pochodząca z 1685 r. forteca niegdyś pełniła rolę punktu obserwacyjnego i ostrzegawczego dla wojsk stacjonujących w pobliskim Starym Mieście. Dzisiaj niewiele się tu dzieje, ale spacer wokół wieżyczek, umocnień, murów i częstokołów lub po prostu odpoczynek w słońcu w tym uroczym i zacisznym, choć zaniedbanym miejscu może być bardzo przyjemny.

Isegran
Norweskie sagi wspominają o XIII-wiecznej fortecy na wysepce Isegran, która w połowie XVII w. wchodziła w skład tylnej linii obrony w walkach przeciwko Szwecji. Ruiny fortecy leżą na wschodnim krańcu wyspy. Jest tu również przystań wioślarska, gdzie urządzono wystawę poświęconą żeglarstwu i historii Fredrikstad (w latach 1860-1960), a także wystawy okresowe.

Specjalne wydarzenia

W drugim tygodniu lipca trwa czterodniowy Festiwal Glomma, podczas którego odbywają się imprezy przy wypełnionej widowni: koncerty muzyczne, rytualne pojedynki, „regaty” modeli okrętów w wannie oraz wystawa starych żaglowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *