Rozrywka w Oslo

Rozrywka

W wydawanej co miesiąc przez biuro informacji turystycznej broszurze What’s on in Oslo zamieszczono bieżące informacje o koncertach, spektaklach i imprezach. Bezpłatny, poświęcony rozrywce brukowiec Natt & Dag (w jęz. norweskim) prezentuje nocne kluby. Najprzydatniejszą publikacją dla miłośników życia nocnego jest Streetwise, wydawana co roku po angielsku przez Use-It.

Należy pamiętać, że w Oslo w wielu nocnych klubach obowiązuje niepisany kodeks wymagający od gości dość eleganckich strojów. Warto o tym pamiętać, chociaż cudzoziemcy mogą być potraktowani ulgowo. W większości barów i klubach, w których podawane jest piwo i wino, wstęp mają osoby w wieku od 18 lat, ale w wielu miejscach (szczególnie tam, gdzie serwuje się mocniejsze trunki) ta granica jest wyższa. W weekendy większość lokali pracuje co najmniej do 3.00.

Puby, dyskoteki i kluby nocne

W wielu barach wczesnym wieczorem wyznaczona jest happy hour, podczas której pół litra piwa kosztuje od 25 nkr. Po 21.00 cena wzrasta do 45 nkr. Bary i kluby w centrum należą raczej do drogich, natomiast lokale położone na wschód od centrum i na północ od Oslo S są generalnie tańsze.

Smuget (Rosenkratz gate 22, tel.22425262) to porządny klub z dyskoteką oraz muzyką jazzową, rockową i bluesową na żywo. W dni powszednie opłata za wstęp wynosi 50 nkr, natomiast w weekendy – 70 nkr. Spokojniejszą, jazzową atmosferę można znaleźć w przytulnym, wyciszonym Jazid (Pile-stredet 17) Underwater Pub (Dalsbergstien 4j jest godny uwagi jedynie we wtorki i czwartki, kiedy studenci Państwowej Szkoły Operowej śpiewają gościom ich ulubione arie.

Miłym miejscem dla palących osób po trzydziestce jest Herr Nilsens Pub (Cf Hambros plass 5), gdzie w sobotnie popołudnia można posłuchać łagodnej muzyki jazzowej na żywo, a potem wybrać się na miasto.

W modnym Belleville (Haakon VII’s gate 5), do którego przychodzą cudzoziemcy, grana jest muzyka z całego świata. Niedaleko KFUM Sleep-In znajduje się So What (Grensen 9) – kawiarnia i klub z muzyką alternatywną. W starym budynku w bliskim sąsiedztwie Stoll-sparken mieści się Blitz (Pilestredet 30) -scena buntowniczej cyganerii. Jest tu także kawiarnia z książkami; czasem odbywają się koncerty.

Bogatsza i modnie odziana klientela przychodzi na tańce do Head On (Rosenkratz gate 11), gdzie za wstęp płaci się 50 nkr. Zgodnie z nazwą, w Afro International Nightclub (Brennerivein 5) dominuje reggae, jazz i blues, a w Miami Club (Storgata 25) – karaibska salsa i inne latynoamerykańskie rytmy.

W piątkowe i sobotnie wieczory w Oliven Cafe (Norbygata 15) w Gronland, przy pokazach libańskiego tańca brzucha podawane są niedrogie dania kuchni bliskowschodniej. Osoby preferujące bardziej przyziemną atmosferę klasycznej knajpy mogą wpaść do Olympen (Gronlandsleiret 15), gdzie serwowane jest najtańsze piwo w mieście. Przed zachodem słońca pół litra piwa z beczki ko-szuje 24 nkr, a po 17.00 – 29 nkr.

W Bersen Internet Cafe (Nedre Vollgate 19, wejście od Stortingsgata) wprowadzono ciekawy system ustalania cen, przypominający system giełdowy, co znaczy, że ceny zalezą od popytu. Mogą tam wejść tylko osoby powyżej 25. roku życia (wstęp 50 nkr). Muzyka nie należy do zbyt ciekawych, chyba że jest się fanem techno.

Jedynym klubem nastawionym na osoby w wieku 18-21 lat jest Mars (Storgata 22). W dni powszednie króluje muzyka disco z lat 90., a w weekendy – muzyka na żywo.

Najpopularniejszymi barami dla homoseksualistów są: zatłoczony klub taneczny Club Castro (Kristian IV’s gate 7), popularny szczególnie wśród lesbijek Putpurriet (0vre Vollgate 13) oraz London Pub (CJ Hambros Plass 5), który może się niektórym osobom wydać zbyt afektowany.

Koncerty Muzyków z całego świata goszczą największe sale koncertowe w mieście: Oslo Spektrum (w pobliżu Oslo S) i Rockefeller Musie Hall (Torgga-ta 16). W parku Vigelanda koncertują nierzadko prawdziwe sławy.

Przez cały rok (z wyjątkiem VII) w Den Norske Opera (opera; Storgata 23, tel.22429475, salg@norskopera.no) odbywają się spektakle operowe i baletowe oraz koncerty muzyczne. Bilety na przedstawienia kosztują od 295 nkr.

Kino W kinie Saga (Stortingsgata 28), z sześcioma salami projekcyjnymi, wyświetlane są najnowsze filmy w wersji oryginalnej. Niemal codziennie w Filmens Hus Cafe (Dronningens gate 16) można obejrzeć stare, klasyczne filmy oraz filmy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Dużych wrażeń dostarcza nowy IMAX Film Theatre (tel.23116623) w Aker Brygge, wystawiający produkcje wykonane z zastosowaniem zaawansowanych technologii, w tym filmy w technice trójwymiarowej i z symulatorami.

Inne W długie letnie dni warto spędzić spokojny wieczór na wolnym powietrzu. Można pójść w okolice portu i posłuchać muzyki kapel jazzowych (dochodzącej z pływających restauracji), wypić piwo przy stoliku pod gołym niebem w jednej z restauracji w parku Vigelanda lub popłynąć promem na wyspy w Oslofjordzie. Jeżeli pogoda nie dopisuje, można wstąpić do Black Box w kompleksie Aker Brygge. W tym lokalu w stylu kawiarnianym odbywają się tańce i alternatywne przedstawienia teatralne.

Zakupy

Popularnym zakupem są tradycyjne swetry norweskie. Dobry wybór i korzystne ceny oferuje Oslo Sweater Shop przy Skippergata, niedaleko Oslo S, oraz Unique Design przy Rosenkratz gate 13. Husfliden przy Mollergata 4 i Heimen Husflid przy Rosenkratz gate 8 to większe sklepy, w których sprzedawana jest wysokiej jakości norweska odzież i wyroby rękodzielnicze (od rzeźbionych w drewnie trolli do wyszukanych strojów ludowych).

Jeśli ktoś szuka wyrobów ceramicznych, może spróbować szczęścia na pchlim targu czynnym w soboty w godzinach 10.00 – 17.00. Mieści się on przecznicę na wschód od parku Vigelanda, przy Amaldus Nilsens plass, który jest przecięty przez Progessor Dahls gate.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *