Gastronomia w Oslo

Gastronomia w Oslo

Śniadanie – Prawie wszystkie hotele przygotowują dla swoich gości wyszukane szwedzkie stoły śniadaniowe. W wielu hotelach mogą też stołować się osoby z zewnątrz (60-90 nkr). Z możliwości tej powinni skorzystać ci, którzy chcą rozpocząć dzień od dobrego posiłku, tym bardziej że bary szybkiej obsługi nie mają w swojej ofercie śniadań. McDonald’s, w którym można zjeść śniadanie, znajduje się przy Valkyriegata 13 w Majorstuen.

Lekkie śniadanie można zjeść w jednej z wszechobecnych piekarni czy kawiarni, gdzie za filiżankę kawy i ciastko trzeba zapłacić 25 – 40 nkr. Jedne z najlepszych kremowych ciastek poleca Kaffe & Krem, Drammensveien 30, Solli plass.

Przekąski – Tanie przekąski, stosunkowo niedrogie kanapki, a także chleb i ciastka oferowane są w piekarniach. Sieć Baker Hansen posiada liczne punkty w całym Oslo.

Niedrogie tacos, burńtus i fajitas za 20 nkr można zjeść w barze szybkiej obsługi Tacoland (Nedre Slottsgate 15). Kilka oddziałów na terenie miasta ma norweska sieć pizzerii Peppe’s Pizza i amerykańska Pizza Hut. Pizza Hut, na rogu Karl Johans gate i Skippergata, oferuje standardowe dania, a także stół szwedzki (74 nkr). Lokal jest czynny od niedzieli do czwartku w godzinach 17.00 – 24.00. Większość punktów Peppe’s Pizza proponuje podobny stół szwedzki z pizzą i sałatkami za 79 – 89 nkr.

Okolice Oslo S i Gronland – Na Oslo S znajduje się oferująca niedrogie dania barowe Cafe Caroline. Są tu także stoiska z hot dogami, sklep z kanapkami i Burger King. W południowym skrzydle dworca, Ostbanehallen, mieści się: McDonald’s, Tacoland, niezły bar kawowy Rooster Coffee, Baker Nordby z ciastkami, kanapkami i lodami, oraz sklep spożywczy z owocami i delikatesy. Stoiska z owocami przed dworcem są czynne codziennie (oprócz niedzieli).

W centrum handlowym Oslo City, naprzeciwko północnego skrzydła Oslo S znajduje się wiele punktów gastronomicznych, takich jak: piekarnie, bary z hamburgerami, pizzeria oraz restauracja chińska i meksykańska. Kompleks jest czynny w dni powszednie do 20.00, a w soboty do 18.00. Na dworcu autobusowym działa kilka sklepików z owocami i przekąskami oraz piekarnia, otwarta w dni powszednie od 6.30.

W położonym niedaleko Teddy’s Soft Bar (Brugata 3A, tel.22176436), który stał się lokalną instytucją w latach 50., za około 60 nkr można zjeść lekki, typowo norweski lunch. Warto skosztować pytt i panne, czyli siekane smażone mięso z ziemniakami.

W Gronland, na północ i wschód od Oslo S, znajduje się wiele doskonałych i niedrogich lokali z kuchnią różnych narodów. Skromny Punjab Sweet House (Granlandsleiret 24, tel.22172085), niedaleko przystanku metra Gronland, oferuje proste dania indyjskie m.in. curry, dal i samosa. Do posiłków podawanych w porze lunchu należy curry z kurczaka lub baraniny z ryżem, nan i sałatką za 49 nkr. Talerz wołowego keema z nan i sałatką kosztuje zaledwie 25 nkr.

W Oslo Kebab & Pizza House kebab i cola kosztują 40 nkr, kurczak z frytkami – 49 nkr, falafel – 25 nkr, a kolacje z kebabem – 60 nkr. Wiele małych lokali indyjskich oferujących kebab znajduje się przy Toyengata.

Miłym lokalem jest Dhaka Cuisine (tel.22172280), gdzie podawane są smaczne curry w cenie 49 – 59 nkr, dania wegetariańskie od 35 nkr oraz serwowane w porze lunchu tandooń i sałatka z kurczaka za 30 nkr.

Aker Brygge – W Aker Brygge, dawnej stoczni zamienionej na kompleks handlowy, który leży na zachód od głównej przystani, znajdują się liczne małe restauracje oferujące różnorodne menu. Należą do nich: Chopsticks (z chińskimi potrawami po 60 nkr), Bakeriteater (z dobrymi ciastkami i dużymi sandwiczami z bagietki) oraz McDonald’s. Jest tu także stoisko z pieczonymi ziemniakami i hot dogami oraz budka z lodami.

Na tyłach Aker Brygge, zaraz za wejściem do sumermarketu Rema 1000, znajdują się delikatesy Smor-Petersen, gdzie można kupić smaczną tartę z łososiem, sałatki i inne artykuły. Chętni mogą je zjeść na miejscu, ale przekąski na wynos są nieco tańsze. Niedaleko na południe od Rema 1000 leży popularna wioska restauracja La Piazza, oferująca pizze i dania z makaronem w cenie od 100 nkr.

W Akker Brygge znajduje się Albertine (tel.22830060), zaprojektowana w stylu panującym na początku wieku. Dania bufetowe kosztują 15-50 nkr, a ceny lekkich przekąsek wynoszą 50 – 70 nkr. Doskonałym miejscem na popołudniowy posiłek (choć czasem trzeba czekać na stolik) jest Beach Club (tel.22838382) – lokal w stylu kalifornijsko-hawajskim, ze stolikami wystawionymi na molo. To jedno z niewielu miejsc w Oslo, gdzie można zjeść pełne śniadanie. W porze lunchu hamburgery kosztują 50 – 60 nkr, a za dania z wołowiny lub kurczaka trzeba zapłacić 85 – 135 nkr. Utrzymany w podobnym stylu amerykańskim Big Horn Steak House (tel.22838363) specjalizuje się w stekach, które kosztują 100 -250 nkr (cena zależy od wielkości porcji).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *