Oslo – Wycieczki zorganizowane

Wycieczki zorganizowane

Oslo jest miastem o tak zwartej zabudowie, że właściwie zwiedzanie z wycieczką nie jest koniecznością. Wycieczki zorganizowane mogą jednak zainteresować osoby, które mają niewiele czasu.

Ciekawe wycieczki po mieście (7 godz. 30 min) proponuje Batservice Sightseeing (tel.22200715, fax 22416410), Pier 3, Riidhusbrygge. Obejmują one zwiedzanie muzeów na Bygdoy, parku Vigelanda i skoczni narciarskiej Holmenkollen oraz rejs po Oslofjordzie (350 nkr). Można wybrać wersję trzygodzinną, bez rejsu (210 nkr). „Minirejs” po Oslofjordzie (50 min) kosztuje 70 nkr (dla posiadaczy Oslo Card bezpł.), a cena dwugodzinnego rejsu wynosi 140 nkr (255 nkr z lunchem, 325 nkr z ciepłą kolacją).

HM KristiansenTours (tel.22208206, fax 22364095), Hegdehaugveien 4, oferuje dwugodzinne wycieczki wokół centrum miasta oraz wizytę w parku Vigelanda i Holmenkollen (140 nkr), a także trzygodzinną wersję wycieczki, obejmującą dodatkowo zwiedzanie kilku muzeów na Bygdoy (210 nkr).

Popularne wycieczki „Norway in a Nutshell” („Norwegia w łupince orzecha”), których ceny zaczynają się od 1390 nkr, można rezerwować przez dowolne biuro informacji turystycznej lub biuro podróży, albo też bezpośrednio w NSB. Rozpoczynająca się w Oslo, typowa trasa tej wycieczki obejmuje podróż koleją z Oslo przez Hardangervidda do Myrdal, zjazd pociągiem do FISm malowniczą trasą FlSmbaden, rejs przez Naeroyfjord do Gundvangen, podróż autobusem do Voss, przejazd koleją do Bergen (połączony z krótkim zwiedzaniem miasta), a następnie powrót nocnym pociągiem do Oslo (w wagonie sypialnym 2. klasy).

Specjalne wydarzenia

Największym dorocznym świętem w Oslo są obchody Dnia Konstytucji 17 maja. Pochodzący z różnych regionów Norwegii mieszkańcy miasta gromadzą się przed Pałacem Królewskim ubrani w świąteczne stroje regionalne. Jest to czas uroczystości rodzinnych i wesołych zabaw.

W marcu na imprezy narciarskie w Holmenkollen zjeżdżają się narciarze przełajowi i skoczkowie z całego świata. W sierpniu w Oslo odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy. W październiku ma miejsce Festiwal Muzyki Współczesnej, poświęcony głównie muzyce skandynawskiej (tel.22429120). Nie jest on tak okazały jak podobne festiwale w Kongsbergu i Molde, ale dzięki temu, że odbywa się w stolicy, przyciąga liczną widownię.

Oprócz obchodów początku nowego tysiąclecia, podobnych do obchodów na całym świecie, Oslo ma zamiar świętować w 2000 r. własne milenium (tysięczną rocznicę powstania miasta). Wydaje się, że te uroczystości są za wcześnie, bowiem miasto zostało założone w 1048 r. Najnowsze odkrycia archeologiczne wskazują jednak, że teren, na którym leży Oslo, był zasiedlony jeszcze przed oficjalnym założeniem miasta, co w pewnym sensie uzasadnia podwójne obchody milenijne. Uroczystości będą trwały przez cały rok, a wszelkich informacji udzielają biura informacji turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *