Rozrywka

Chociaż Norwegia nie słynie jako kraj szczególnych rozrywek, w największych miastach nie brakuje miejsc, w których można się wieczorem zabawić. Bilety wstępu do kina czy klubów nocnych kosztują 50 – 60 nkr. Większość znanych klubów organizuje występy muzyczne na żywo lub tańce w piątkowe i sobotnie wieczory, a czasem nawet w czwartki i niedziele. W Norwegii odbywa się bardzo dużo festiwali muzycznych. Więcej informacji zamieszczono wcześniej w artykule Specjalne wydarzenia.

Bary i kluby

W większości barów i klubów 500 ml piwa kosztuje ok. 47 nkr. Cena może spaść do 25 – 35 nkr na zasadzie Borsen (giełda), wprowadzonej w kilku miejscach, w których cena piwa spada i rośnie w zależności od popytu. Kieliszek domowego wina kosztuje od 35 nkr, a najtańsza butelka (750 ml) ok. 118 nkr, chociaż nierzadko trzeba za nią zapłacić powyżej 150 nkr. Kieliszek tańszych napojów spirytusowych można dostać za ok. 40 nkr.

Inne

W prawie wszystkich miastach znajduje się co najmniej jedno kino, ale repertuar jest spóźniony o ok. pół roku w stosunku do reszty świata. W Oslo, Bergen i innych większych miastach działają teatry oraz opera i balet, a także orkiestry fil-harmoniczne. Większość koncertów muzyki poważnej odbywa się jednak zimą, kiedy możliwości aktywnego wypoczynku są ograniczone i kiedy nie ma wielu turystów.

SPORTY WIDOWISKOWE

Przez tysiące lat narty były jedynym praktycznym zimowym środkiem transportu w prawie całej Norwegii. W efekcie Norwegowie stali się mistrzami sportów zimowych. Mieszkańcy Telemarku wynaleźli wdzięczny skręt telemark, a używane na całym świecie słowo slalom pochodzi z norweskiego sla lam, czyli „spadzisty szlak”. Początkowo wyraz ten oznaczał zawody w narciarstwie przełajowym, podczas których narciarze jechali przez wzgórza i doliny, omijając zarośla! W 1928, 1932 i 1936 r. Sonja Henie została złotą medalistką olimpijską w łyżwiarstwie figurowym. Johann Koos zdobył trzy złote medale w łyżwiarstwie szybkim podczas olimpiady zimowej w Lillehammer w 1994 r. Na olimpiadzie w Nagano w 1998 r. Norwegia, z 10 złotymi medalami, znalazła się na drugim miejscu pod względem liczby zdobytych medali, ustępując jedynie Niemcom. Zimą odbywają się wielkie zawody skoków narciarskich w Hoimenkollen w pobliżu Oslo. Inne imprezy odbywają się na obiektach olimpijskich w Hamar i Lillehammer.

Od kilku lat narodowa drużyna piłkarska utrzymuje się w najlepszej dwudziestce FIFA i jest groźnym przeciwnikiem wielu drużyn na świecie. Norwegowie zakwalifikowali się do mistrzostw świata w 1994 i 1998 r. W 1998 radzili sobie bardzo dobrze, wywołując sensację dzięki pokonaniu w pierwszej rundzie Brazylii. Norwegowie w drugiej rundzie zostali wyeliminowani przez drużynę włoską. Większość norweskich gwiazd piłkarskich gra w lidze angielskiej. Należy do nich napastnik Manchesteru United, Ole Gunnar Solskjser i jego kolega z Chelsea, Tore Andre Flo. Również reprezentacja narodowa kobiet odniosła na arenie międzynarodowej sporo sukcesów, w 1995 r. zdobywając drugie mistrzostwo świata kobiet w piłce nożnej. Obecnie reprezentacja Norwegii należy do najlepszych pięciu drużyn piłkarskich kobiecych na świecie.

Sukcesami sportowymi mogą pochwalić się Norweżki Grete Waitz i Ingrid Kristiansen, biegaczki długodystansowe i uczestniczki maratonów, oraz mistrzyni w rzucie oszczepem, Trine Hattestad.

CO WARTO KUPIĆ

Ze względu na ceny niewiele osób decyduje się w Norwegii na wakacyjne zakupy. Towary w sklepach są wysokiej jakości, a wystawy to prawdziwe dzieła sztuki, jednak ceny zwalają z nóg nawet bogatych turystów. Do specjalności należą wełniane swetry i inne ręcznie wykonane wyroby wełniane, przedmioty z cyny, pięknie wykonana biżuteria ze srebra, futerały na noże Samów, wyroby ze skóry renifera, figurki trolli, drewniane zabawki i wyroby z drewna, ozdobione rosemaling (malowanymi lub rzeźbionymi motywami kwiatowymi). Najlepszej jakości rękodzieło norweskie – po odpowiednich cenach -można kupić w sklepach Husfliden, znajdujących się w niemal każdym mieście.

Jeżeli ktoś wysyła zakupy pocztą, najlepiej zrobi, korzystając z tańszej poczty zwykłej (normalnie paczki wysyłane są drogą lotniczą, o ile to możliwe). Za stosunkowo niewielką cenę paczka trafia do dowolnie wybranego miejsca na świecie w okresie do miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *