Podróż do Norwegii

DROGĄ LĄDOWĄ I WODNĄ Z POLSKI

Autobus

Przejazdy autokarowe do Norwegii proponuje kilka firm przewozowych: PKS BUS/Euroline, Alma Bus, Baltic Express Bus. Autobusy kursują z kilkunastu największych miast w Polsce do Oslo, wszystkie z nich odcinek z Polski do Szwecji pokonują promem. Bilety kupić można w większości biur podróży, cena za podróż w obie strony z Warszawy do Oslo wynosi 630 – 730 zł.

Dla tych, którzy za jednym zamachem chcieliby zobaczyć większy kawałek Europy, interesująca będzie oferta firmy Eurolines, największego europejskiego przewoźnika autokarowego. Kupując bilet wieloprzejazdowy Eurolines Pass, można podróżować przez 30 lub 60 dni autobusami tej firmy na dowolnych trasach pomiędzy 30 miastami europejskimi (nie ma, niestety, wśród nich Oslo, ale jest Góteborg). Bilet normalny 30-dniowy kosztuje 1190 zł (zniżkowy do 25 lat -1150 zl); 60-dniowy odpowiednio 1430 zł i 1320 zł (dane z lipca 1999 r.). Bliższych informacji o Eurolines Pass udziela biuro Pekaes Bus, Warszawa, ul. Żurawia 26 (tel.022/6282356), oraz podobne również w Warszawie na Dworcu Centralnym PKP (biuro obok skrytek bagażowych).

Pociąg

Podróżowanie pociągiem jest co prawda wygodne, ale trasa z Polski do Norwegii wiedzie przez Niemcy i Damę (Berlin, Hamburg, Kopenhaga); ponadto bilet kolejowy jest tylko nieznacznie tańszy od lotniczego, a w przypadku osób powyżej 26 lat nawet dużo droższy (1540 zł w dwie strony z Warszawy do Oslo). Koszty pozwala zmniejszyć zniżkowa wieloprzejazdówka. Przeważnie opłaca się ją nabyć przy podróżowaniu koleją na terenie całej Skandynawii, ale niektóre rodzaje są też przydatne, gdy ktoś zamierza jeździć pociągami wyłącznie po Norwegii.

Bilety zniżkowe, wieloprzejazdówki

Dzieci do lat 12 mają 50% zniżki. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mogą korzystać z młodzieżowych biletów BIJ (Billetes International de Jeuenesse], w Polsce znanych jako bilety Wasteels, a w innych krajach Eurotrain lub Route 26. Bilet Wasteels jest ważny dwa miesiące, umożliwia przejazd wybraną trasą na terenie Europy i Maroka oraz podróżowanie niemal wszystkimi promami. Na owej trasie wedle własnego uznania można urządzać sobie postoje (liczba i czas trwania dowolne), ale tylko na stacjach pomiędzy zaznaczonymi na bilecie dwoma miastami leżącymi w dwóch różnych państwach. Zniżka wynosi 20%. Bilety kupuje się w kasach międzynarodowych na dworcach PKP, w biurach Wasteels oraz PBP. Biuro Wasteels w Polsce: 02-021 Warszawa, ul. Grójecka 17, tel.8223492.

Bilety BIGT przeznaczone są dla osób pracujących za granicą, mających za granicą najbliższą rodzinę lub posiadających podwójne obywatelstwo. Zniżki podobne jak w przypadku Inter Raił 26.

W niektórych kasach międzynarodowych można kupić bilety Raił Europę Senior (RES) uprawniające osoby, które ukończyły 60 lat, do 30% ulgi przy zakupie biletów międzynarodowych. Legitymacja kosztuje 15 EUR (57 zł) i ważna jest przez rok na większości kolei europejskich. Ulg w wysokości od 30 do 50% udzielają także niektóre koleje prywatne i towarzystwa żeglugowe. Posiadacze tych legitymacji muszą jednak uiszczać wszelkie opłaty dodatkowe w normalnej wysokości (za miejscówkę, kuszetkę itd.).

Bilet Zoom to oferta dla małych grup podróżnych, liczących od 2 do 5 osób, przy czym wiek jednej z osób nie może przekraczać 16 lat. Grupa musi odbywać wspólnie podróż od stacji wyjazdu do stacji przeznaczenia i z powrotem, korzystając po drodze z tego samego pociągu i tej samej klasy. Uczestnikom przysługuje wtedy zniżka w wysokości 25% od taryfy normalnej dla dorosłych osób oraz 50% zniżki dla osoby, która nie ukończyła 16 lat. Bilety Zoom nabyć można w kasach międzynarodowych PKP, kasach Polresu, CBOP, BP Wasteels, w biurach Almaturu oraz czasami w oddziałach Orbisu.

1 stycznia 1998 r. wprowadzono znowelizowaną ofertę biletu strefowego (wieloprzejazdówki) Inter Rail -26 dla młodzieży do 26. roku życia oraz (nowość) dla osób, które już ukończyły 26 lat – Inter Rail 26+.

W obręb poszczególnych stref wchodzą następujące państwa:

Strefa A: Wielka Brytania, Irlandia Północna, Republika Irlandii Strefa B: Szwecja, Norwegia, Finlandia Strefa C: Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria Strefa D: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja

Strefa E: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg

Strefa F: Hiszpania, Portugalia, Maroko Strefa G: Grecja, Wiochy, Słowenia, Turcja, Towarzystwo Żeglugowe ADN/HML Strefa H: Rumunia, Bułgaria, Jugosławia, Macedonia

Inter Rail -26 jest biletem strefowym. Ma pięć wariantów:

1. Jedna wybrana strefa (A, B, C, E, F, G lub H) – bilet ważny 22 dni, kosztuje 151 EUR (600 zł)

2. Tylko strefa D – bilet ważny jw., kosztuje 126 EUR (500 zł)

3. Dwie dowolnie wybrane strefy – bilet ważny jeden miesiąc, 200 EUR (794 zł)

4. Trzy dowolnie wybrane strefy – bilet ważny jw., 228 EUR (905 zł)

5. Wszystkie strefy – bilet ważny jw., 260 EUR (1032 zł).

Ceny biletu Inter Rail 26+ wynoszą odpowiednio 216 EUR (858 zł), 170 EUR (675 zł), 280 EUR (1112 zł), 320 EUR (1270 zł), 366 EUR (1453 zł).

Bilety Inter Rail umożliwiają dowolną ilość przejazdów w granicach wykupionych stref, w drugiej klasie, wszystkimi rodzajami pociągów (przy wyższym standardzie pobierane są opłaty). Zarówno -26, jak i 26+ można nabyć w międzynarodowych kasach PKP, w Polresie (Warszawa, ul. Grójecka 17) oraz w BP Wasteels na Dworcu Centralnym w Warszawie.

W odróżnieniu od Inter Raił, bilety Euro Domino to oferta dla osób podróżujących po wybranych krajach europejskich. Kupuje się je, podobnie jak Inter Raił, w wyznaczonych kasach międzynarodowych PKP w większych miastach Polski. Bilety Euro Domino zachowują ważność przez miesiąc, ale podróż można odbywać w ciągu 3, 5 lub 10 wybranych dni danego miesiąca. Cena Euro Domino zależy od ilości dni podróży. Bilety obowiązują na terytorium kraju docelowego, natomiast na liniach kolei w kraju zamieszkania podróżnego, na trasie dojazdu do stacji granicznej oraz na trasach kolei tranzytowych oferują 25% zniżkę od taryfy międzynarodowej TCV. Euro Domino Junior są dostępne dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia, i pozwalają na podróż tylko wagonami 2 klasy, dzięki czemu są nieco tańsze. Chociaż Euro Domino uważane są za bilety nie na każdą kieszeń, korzystna jest dowolność poruszania się po wybranym kraju, a także brak dopłat za miejsca w pociągach kwalifikowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *