Podróż do Norwegii

Prom

Z Polski nie da się przeprawić do Norwegii bezpośrednio. Ze Świnoujścia, Gdyni lub Gdańska popłynąć można do Szwecji lub Danii i stamtąd kontynuować podróż następnym promem lub drogą lądową.

Poniższa ramka zawiera najważniejsze informacje o połączeniach promowych między Polską a Szwecją i Danią. Armatorzy dość często zmieniają zarówno rozkład jazdy, jak i cennik, należy więc przed zaplanowaniem podróży upewnić się co do szczegółów u konkretnego armatora lub jego przedstawiciela (np. w Orbisie).

Promy do Szwecji i Danii z Polski
Trasa Armator Częstotliwość Czas
Świnoujście-Malmó PŻB codz. 4,5 godz.
Świnoujście-Ystad PŻB codz. 10 godz. (nocny)
Świnoujście-Ystad Unity Line codz. 6,5 godz. (dzienny)
Gdańsk-Nynashamn PŻB codz. 19 godz.
Świnoujście-Kopenhaga PŻB 5 razy w tyg. 9,5 godz.
Gdynia-Karlskrona Stena Line 5 razy w tyg. 10,5 godz.

Ceny biletów zależą od sezonu oraz często od tego, czy płynie się rejsem dziennym czy nocnym. Jeśli armator podaje ceny w koronach szwedzkich lub duńskich, należy je przeliczyć według aktualnego kursu średniego NBP.

Według cennika PŻB, na trasie Świnoujście-Malmó dorośli płacą, w zależności od sezonu (droższa taryfa 1 VI -31 VIII), 370 – 405 koron szwedzkich (w XI ’99 – 1 kr = 0,51 zł) w jedną stronę i 610 – 670 kr w obie; studenci, renciści i emeryci odpowiednio: 300 – 330 kr i 500 – 550 kr; dzieci poniżej 6. roku życia podróżują bezpłatnie. Identyczne ceny obowiązują na trasie Świnoujście— Ystad. Podobne ceny dla połączeń Świnoujście-Ystad oferuje konkurencyjny armator – Unity Line. Na trasie z Gdańska do Nynashamn (PŻB) obowiązuje następujący cennik: dorośli 210 zł w jedną stronę w sezonie, 360 zł w obie; dzieci 6 – 15 lat odpowiednio 140 zł i 200 kr; dzieci do 6 lat bezpłatnie; studenci, renciści i emeryci 180 zł i 270 zł. PŻB oferuje też tańsze bilety rodzinne dla maksimum pięciu osób: rodzice z dziećmi do 20. roku życia (460 zł w jedną stronę, 670 zł w dwie) oraz, szczególnie tanie, przejazdy grupowe (dla minimum 15 osób, 90 – 100 zł od osoby). Rejs ze Świnoujścia do Kopenhagi kosztuje: dorośli 185 zł w jedną stronę, 300 zł w obie; dzieci 6 – 15 lat odpowiednio 115 zł i 180 zł; dzieci do 6 lat bezpłatnie; studenci, renciści i emeryci 150 zł i 240 zł.

Za bilet z Gdyni do Karlskrony (Stena Line; www.stenaline.com.pl) dorośli płacą w sezonie (w zależności od pory dnia) 135 – 165 zł; młodzież szkolna, renciści i emeryci 95 – 120 zł; dzieci 6 -14 lat 65 – 80 zł, dzieci poniżej 6 lat bezpłatnie.

Każdy z armatorów proponuje kilka różnych biletów na przejazd z samochodem (np. samochód osobowy + pięć osób). Należy pamiętać, że za przewóz samochodu płaci się mniej więcej tyle, co za bilet dla osoby dorosłej, natomiast rowery przewożone są bezpłatnie. Rezerwacja miejsca w kabinie to spory wydatek, w dużym stopniu zależny od jej klasy i pory dnia (rejs dzienny jest na ogół tańszy o 50% niż nocny).

Przed zakupem właściwego biletu warto przestudiować wszystkie możliwe warianty i wybrać najdogodniejszy, najtańszy. Podróżując promem do Skandynawii, warto zastanowić się nad zakupem zapasów alkoholu na promie, ponieważ w Norwegii jego ceny są bardzo wysokie. Jeżeli ktoś nie pije, na pewno znajdzie okazję, by mile widziany prezent wręczyć przyjaciołom z Norwegii.

Przekraczanie granicy polsko-szwedzkiej

Po wylądowaniu w Szwecji, czy to w porcie lotniczym, czy promowym, przybysz z Polski od razu wpada w objęcia tamtejszych celników. Urzędnicy celni w Szwecji są uprzejmi, bardzo dobrze mówią po angielsku (po polsku prawie nigdy), a ich zadanie polega na udaremnieniu wjazdu do kraju podejrzanemu elementowi. Aby nie wydać się takim podejrzanym elementem, należy również uprzejmie i spokojnie wyjaśnić cel swojej wizyty, a w razie potrzeby wykazać się środkami pieniężnymi wystarczającymi do przetrwania w skandynawskich warunkach cenowych. Osoby zamierzające w Skandynawii podjąć pracę, o ile chcą taką informacją podzielić się z celnikiem, powinny przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się w odpowiednią dokumentację (zaproszenie i gwarancja zakwaterowania od skandynawskiego pracodawcy). Osoby udające się przez Szwecję tranzytem do Norwegii zwykle na odprawie celnej nie mają żadnych kłopotów, trzeba tylko w rozmowie z urzędnikiem wyraźnie to zaznaczyć.

DROGĄ LĄDOWĄ I WODNĄ Z INNYCH KRAJÓW

Przekraczanie granicy

Z przekraczaniem granicy pomiędzy Norwegią a Szwecją lub Finlandią nie ma żadnych problemów. Paszporty sprawdzane są bardzo rzadko, a często nawet w ogóle nie zauważa się, że granica została z tyłu. Podróżni przekraczający granicę z Rosją muszą mieć wizę i są drobiazgowo kontrolowani.

Przy wjeździe do Norwegii koleją należy pamiętać, że rowery traktuje się jak nadliczbowy bagaż i pobiera się za nie odpowiednią opłatę.

Szwecja

Autobus – Pośpieszne autobusy firmy Nor-Way Bussekspress kursują 3 – 4 razy dziennie pomiędzy Oslo a Gótebor-giem (4,5 godz.; 220 nkr) i Malmó (10 godz.; 350 nkr), z połączeniem promowym do Kopenhagi. O 8.00 (pn.-pt.) odjeżdża autobus z Oslo do Sztokholmu (9 godz.; 320 nkr). Autobusy bezpośrednie na trasie Bodo-Skelleftea (8 godz. 45 min; 320 nkr) i na Bli Vagen, czyli „błękitnej autostradzie”, pomiędzy Mo i Rana a Umea (7,5 godz.; 185 nkr), kursują raz dziennie.

Pociąg – Sztokholm ma jedno dziennie połączenie z Oslo (7 godz.; 675 nkr), Trondheim (11 godz.; 700 nkr) i Narwikiem (22 godz.; 1010 nkr). Codziennie jeżdżą też pociągi pomiędzy Oslo a Helsingborgiem (7,5 godz.; 644 nkr) przez Góteborg (4 godz.; 409 nkr). Należy pamiętać, że w szwedzkich pociągach „2000″, które odjeżdżają rano i są przeznaczone głównie dla biznesmenów, obowiązuje dodatkowa oplata w wysokości 137 nkr.

Samochód i motocykl – Główne autostrady łączące Szwecję z Norwegią to: E6 z Goteborga do Oslo, E18 ze Sztokholmu do Oslo, E14 z Sundsvall do Trondheim i E12 z Umea do Mo i Rana. Przez granicę można także przejechać licznymi podrzędnymi drogami.

Dania

Autobus – Aby dojechać autobusem do Danii, trzeba wybrać kurs z Oslo do Malmó (zob. Szwecja powyżej), a następnie ekspresowy prom płynący do Kopenhagi.

Pociąg – Z Oslo do Kopenhagi odchodzą trzy pociągi dziennie (9,5 godz.; 790 nkr), w tym jeden nocny o 22.40. W Helsingborgu w Szwecji wjeżdża on na prom z Oresund płynący do Helsingor w Danii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *