Poczta i telekomunikacja

Internet

Większość przedsiębiorstw związanych z turystyką ma adresy e-mailowe. Jednak poza terenem Oslo niewiele jest miejsc, w których turyści mieliby dostęp do Internetu czy poczty elektronicznej. Wiele publicznych bibliotek udostępnia klientom komputery z wejściem do Internetu, ale na ogół ustawia się przy nich kolejka miejscowych, a to oznacza długie oczekiwanie na sprawdzenie poczty. W niektórych większych hotelach, szczególnie w należących do sieci Rainbow, w hallach znajdują się komputery z dostępem do WWW, na kartę kredytową, przy czym 6 min na ogół kosztuje 20 nkr.

Osoby, które chcą założyć bezpłatne konto Hotmail, umożliwiające korzystanie z poczty na całym świecie, muszą udać się do biura Use-It w Oslo. Szczegółowe informacje o tych i innych usługach w Oslo zamieszczono w części Informacje w rozdziale Oslo. Listę niektórych kawiarni internetowych w Norwegii i w całej Europie zamieszcza strona.

Jeśli ktoś zabrał laptop i chce wejść do Sieci w kraju lub skorzystać ze swojego konta, potrzebuje adaptora telefonicznego. W użytku są zarówno stare, jak i nowe wtyczki. Należy zatem zabrać obydwa typy, a także adaptor PBX, który stosuje się w hotelach.

NORWEGIA W INTERNECIE

Ogólne informacje o podróżach znajdują się na anglojęzycznych stronach Lonely Planet, www.lonelyplanet.com, na której zamieszczono wiele informacji o różnych miejscach na całym świecie.

Wiadomości ogólne i turystyczne o samej Norwegii podają strony www.norway.org. NORTRA, Norweska Rada Turystyczna, zamieszcza bardzo użyteczne informacje pod adresem www.tourist.no. Znakomitym źródłem informacji o Oslo jest strona www.hurra.no, na której można odbyć wirtualne zwiedzanie.

Na stronie norweskiego ministerstwa spraw zagranicznych, www.odin.dep.no, znajdują się ogólne informacje i dokumenty, a także codziennie aktualizowane wiadomości. Przejście do wersji anglojęzycznej jest na dole głównej strony norweskiej – trzeba kliknąć flagę brytyjską (w ten sposób można także uzyskać dostęp do wersji w języku niemieckim i francuskim).

Norweskie żółte strony mają wersję internetową pod adresem www.gulesider.no (również w języku angielskim).

Przegląd biur informacji turystycznej na całym świecie zamieszcza www. mbnet.mb.ca/lucas/travel. Informacje 0 kolejach europejskich są dostępne na stronie www.raileurope.com, a o połączeniach lotniczych na stronie www. travelocity.com.

Inne przydatne adresy internetowe przewodnik podaje w tekście w odpowiednich miejscach.

PRASA

W całym kraju można kupić gazety w języku norweskim. Należą do nich wydawane w Oslo dzienniki Aftenposten oraz ilustrowane gazety Dagbladet i Verdens Gang (określana nazwą VG) oraz wydawana w Bergen gazeta Bergens Tidende. Londyński dziennik International Herald-Tribune oraz anglojęzyczne magazyny, takie jak Time, Newsweek i The Economist, sprzedawane są na dużych dworcach oraz w kioskach gazetowych w większych miastach.

RADIO I TELEWIZJA

Państwowa sieć radiowa i telewizyjna, NRK, od dawna walczy o zachowanie charakteru informacyjnego, broniąc się przed komercjalizacją. Jednak konkurencja ze strony komercyjnej sieci TV2 doprowadziła do zmiany jej charakteru. Obecnie można w niej obejrzeć wiele brytyjskich i amerykańskich programów oraz filmów. Większość wiadomości telewizyjnych nadaje się w języku norweskim, ale programy amerykańskie i brytyjskie wyświetlane są w oryginale z napisami norweskimi. W hotelach z telewizją kablową często dostępna jest CNN i anglojęzyczne programy sportowe.

Radio NRK nadaje wiadomości w języku angielskim o godz. 9.00 i 21.00 w dni powszednie na częstotliwościach 88,7 i 93 FM w Oslo i 89,1 FM w Bergen. BBC World Service nadaje w paśmie 9410 kHz.

Audycji Polskiego Radia w kilku językach (Program V – dla Polaków mieszkających poza granicami) należy szukać na falach krótkich w pasmach 25 m, 31 m, 41 m i 50 m. Na falach długich przy odrobinie szczęścia i sprzyjających warunkach (najlepiej w zimowe wieczory) na częstotliwości 225 kHz można złapać I Program PR.

Programy satelitarne Eutelsat II S VI Hotbird, ustawienie 13° wschód, nośna 11, 474 GHz umożliwia odbiór na następujących podnośnych:

6,50 MHz TV Polonia,

7,56 MHz I Program Polskiego Radia,

7,74 MHz III Program Polskiego Radia,

7,38 MHz V Program Polskiego Radia.

Prócz Polskiego Radia drogą satelitarną można odbierać także programy niektórych rozgłośni i stacji telewizji komercyjnych.

FOTOGRAFOWANIE I FILMOWANIE

Filmy i sprzęt

W większych miastach bez problemu można dostać filmy zwykłe i slajdy, ale ich ceny są wysokie. Film Kodacolor Gold 10Ó, 24 klatki, kosztuje ok. 55 nkr, plus 120 nkr za wywołanie. Najlepsze ceny oferuje sieć Japan Photo, stosująca znaczne zniżki przy dużych zamówieniach. Jeśli chodzi o wideo, w Norwegii stosowany jest system PAL, podobnie jak w Polsce.

Jak można się domyślić, cła importowe sprawiają, że sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi. Ceny używanego sprzętu bynajmniej nie prezentują się lepiej. Dobrze jest zatem zabrać ze sobą wszystko, co może okazać się potrzebne. Przy problemach z aparatem fotograficznym najlepiej naprawiać go w Oslo. Są tam odpowiedni fachowcy, mający dostęp do importowanych części.

Uwagi techniczne

Fotografowie z całego świata wychwalają magiczne światło północy. Krystaliczne powietrze, a także długie, czerwone promienie rzucane przez nisko położone słońce umożliwiają osiągnięcie znakomitych efektów. Piękne krajobrazy oraz malownicze wioski rybackie to wręcz raj dla fotografów. Ze względu na czyste północne światło, a także odbicie od wody, lodu i śniegu przy robieniu fotografii można stosować filtry UV, filtry przeciwsłoneczne i przyciemnione soczewki. Zimą powinno się zabezpieczyć aparat, aby nie zamarzły jego mechanizmy. W temperaturach poniżej -20°C aparaty elektroniczne mogą przestać działać.

Fotografowanie ludzi

Znalezienie odpowiednich osób do ciekawych portretów to dla fotografa największe wyzwanie. Większość Norwegów lubi pozować do zdjęć, a tylko nieliczni wstydzą się obiektywu. Uprzejmość nakazuje jednak, aby przed zrobieniem zdjęcia zapytać o pozwolenie. Jest to szczególnie ważne na terenach zamieszkałych przez Samów (Laponia), gdzie czasem fotografowanie bywa niemile widziane, a także w wioskach, których mieszkańcy zajmują się połowem wielorybów (łowcy mogą się bać, że zdjęcia zostaną wykorzystanie przeciwko nim w materiałach organizacji ekologicznych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *