Komunikacja w Norwegii

AUTOBUS

Autobusy dalekobieżne, kursujące po krajowej, gęstej sieci, są dość wygodne, czyste i punktualne. Bilety kupuje się w autobusie, a opłaty zależą od przejechanej odległości i wynoszą przeciętnie 112 nkr za 100 km. Wiele firm autobusowych oferuje studentom, dzieciom, osobom w podeszłym wieku i rodzinom zniżki od 25% do 50%, o które zawsze warto pytać. W północnej części Norwegii często do zniżek uprawnieni są posiadacze biletów InterRail i ScanRail.

Autobusy Nor-Way Bussekspress (tel.23002440, w obrębie Norwegii tel.81544444, fax 23002449, ruteinformasjon@nor-way.no, www.nor-way.no), obsługujące największą sieć pospiesznych linii autobusowych w Norwegii, zapewniają połączenia z wszystkimi głównymi miastami i docierają daleko na północ, aż do Nordkapp i Kirkenes. Istnieje także wiele niezależnych firm dalekobieżnych, które oferują podobne ceny i podobny standard usług.

Ponadto po różnych trasach kursują Togbussy („autobusy kolejowe”), należące do NSB (Norweskich Kolei Państwowych). W okręgu Nordland jeżdżą one pomiędzy Fauske a Bodo, Narwikiem, Tromso i Svolvaer, a w obrębie fiordów zachodniego wybrzeża pomiędzy Andalsnes i Alesund oraz Dombas i Molde. Posiadacze biletów Eurail, InterRail i Scan-Rail na trasach w Nordland płacą połowę ceny biletu, ale na terenie wspomnianych fiordów takie zniżki zdarzają się niezmiernie rzadko.

Połączenia autobusowe zapewnione są także przez autobusy lokalne, na ogół poruszające się po jednym fylke (okręgu). Każda trasa ma swój numer, ale rzadko jest on umieszczony na pojeździe, który rozpoznaje się raczej po nazwie jego przystanku docelowego. Co gorsza, niektóre autobusy posiadają ponadto numer drugiej trasy, po której jeżdżą w pewnych miejskich regionach. Zazwyczaj to właśnie ten numer jest umieszczony na autobusie. Informacje na temat autobusów miejskich zamieszczono dalej w części Komunikacja lokalna.

POCIĄG

iNorges Statsbaner (lub NSB, czyli Norweskie Koleje Państwowe) posiadają znakomity, choć dość ograniczony system linii kolejowych, łączących Oslo ze Stavanger, Bergen, Andalsnes, Trondheim, Fauske i Bodo. Istnieją także połączenia pomiędzy Szwecją a Oslo, Trondheim i Narwikiem. Informacje o rozkładzie jazdy udzielane są telefonicznie, w ten sposób można też dokonać rezerwacji (tel.1500888). Na większości dworców kolejowych znajdują się przechowalnie bagażu oraz schowki na bagaże (10-20 nkr).

Większość pociągów dalekobieżnych ma w składzie wagony 1 i 2 klasy. Jest też wagon restauracyjny albo kelner, który na wózku rozwozi napoje i jedzenie. Telefony przenośne znajdują się we wszystkich pociągach ekspresowych i większości pociągów InterCity. Drzwi są na tyle szerokie, że bez problemu mieści się w nich duży bagaż (plecak czy narty).

Bilety kolejowe

Po przybyciu do Norwegii można zakupić Norway Rail Pass, czyli wieloprzejazdowy bilet kolejowy, umożliwiający nieograniczoną podróż pociągami na terenie całego kraju. Ceny biletów 2. klasy w szczycie sezonu wynoszą: 1260 nkr za siedem kolejnych dni podróży, 1700 nkr za czternaście kolejnych dni lub 900 nkr za trzy dni podróży w okresie jednego miesiąca. Od października do kwietnia ceny są o 20% niższe.

NSB oferują również dwa zniżkowe bilety roczne. Tzw. „zielona karta” kosztuje 280 nkr i uprawnia do 50% zniżki w pociągach oznaczonych w rozkładach jazdy na zielono. „Karta klienta” kosztuje 360 nkr i dzięki niej można otrzymać 50% zniżki w „zielonych” pociągach, a także do 20% zniżki na innych trasach.

Popularny bilet ScanRail jest ważny na niemal wszystkich liniach kolejowych w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii, a także uprawnia do zniżek w wysokości od 20 do 50% przy wielu przejazdach promami i autobusami (w tym 50% zniżki na przejazdy Togbussami na północy). Dzięki ScanRail można niedrogo i w łatwy sposób przemierzyć duże obszary w stosunkowo krótkim czasie. Z kolei ScanRail Consecutive obowiązuje na 21 kolejnych dni podróży. Posiadacze ScanRail Flexipass mogą odbyć pięć dni podróży w ciągu 15 lub 10 dni w jednym miesiącu. Należy pamiętać, że na linii do Flam i w niektórych ekspresowych pociągach InterCity obowiązują dopłaty.

Dzieci podróżują za połowę ceny biletu. Zniżki przysługują także osobom po 60. roku życia i młodzieży w wieku 12-25 lat. Ceny ScanRail dla osób dorosłych są następujące:

czas – 2 klasa – 1 klasa

21 dni – 348 $ – 452 $

5 dni/15 dni – 187$ – 249$

10 dni/l miesiąc – 301 $ – 400 $

Klasy

W pociągach dalekobieżnych w wagonach 2 klasy znajdują się wygodne, rozkładane siedzenia i podnóżki. Na ogół nie opłaca się kupować biletu 1 klasy, który jest droższy o połowę.

Specjalne opłaty

Bilety „minipris” należy nabywać dzień wcześniej. Obowiązują one na większość dalekobieżnych pociągów. Odpowiednie połączenia są oznaczone zielonymi kropkami w rozkładzie jazdy NSB Togruter. Ceny biletów zwykłych z Oslo wynoszą: do Bergen 510 nkr („minipris” 390 nkr), do Andalsnes 500 nkr („minipris” 320 nkr), a do Stavanger i Trondheim 580 nkr („minipris” 390 nkr). Za maksymalną stawkę „minipris” w wysokości 490 nkr można przejechać ze Stavanger do Bodo (najdłuższą trasą kolejową w kraju).

Jeszcze mniej płaci się za bilety, rezerwując je tydzień wcześniej, ale wówczas trzeba odjechać o określonej porze i nie ma możliwości zwrotów. Podróżujące pociągiem osoby w wieku powyżej 67. roku życia oraz dzieci są uprawnione do 50% zniżki. Studenci otrzymują 60% zniżki na pociągi oznaczone zielonymi kropkami i 40% na pozostałe.

Rezerwacje

Rezerwacja kosztuje 20 nkr i jest obowiązkowa na wielu długich trasach, w tym na trasie Oslo-Bergen. Kuszetki 2. klasy zapewniają niedrogie, dobre miejsca do spania. Korzystanie z łóżka w trzyosobowym przedziale kosztuje 100 nkr, a w dwuosobowym – 200 nkr (w starych wagonach) lub 250 nkr (w wagonach nowego typu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *