Komunikacja w Norwegii

PROM

Ze względu na nieregularne ukształtowanie wybrzeża Norwegii, bardzo ważną rolę pełnią połączenia promowe. Gęsta sieć promów samochodowych i ekspresowych łodzi łączy przybrzeżne wyspy z nadbrzeżnymi miastami i okręgami wokół fiordów. Większość promów przy autostradach przewozi pojazdy, ale ekspresowe statki nadbrzeżne zabierają tylko pieszych pasażerów i rowerzystów, podobnie jak parowce pływające po jeziorach. Szczegółowe informacje zostały zamieszczone przy opisach poszczególnych miejsc.

Promy przy autostradach są dotowane, a zatem niezbyt drogie (jest to oczywiście sprawa względna). W popularnych miejscach mogą się jednak tworzyć długie kolejki i powstawać opóźnienia. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca na wybrany kurs. Szczegółowe informacje na temat rozkładów rejsów i cen na promach samochodowych i parowcach pływających po jeziorach zamieszczono w rozkładach jazdy NTB lub Rutebok for Norge.

Parowce Hurtigruten

Kursujące od ponad stulecia parowce Hurtigruten obrosły legendą. Niegdyś służyły one jako środek transportu łączący nadmorskie miasta i wioski. Codziennie przez cały rok jeden statek wypływa nocą z Bergen w kierunku północnym i płynie przez sześć dni do Kirkenes, zawijając po drodze do 33 portów. Następnie w Kirkenes zawraca i płynie w kierunku południowym. Podróż powrotna trwa 11 dni, a jej trasa liczy 2500 mil morskich. Przy dobrej pogodzie oglądane z pokładu parowca widoki na fiordy i góry nie mają sobie równych.

Osoby podróżujące w klasie pokładowej mają do dyspozycji bagażownię, prysznic, czynny całą dobę bar samoobsługowy i samoobsługową pralnię. Posiłki podawane są w jadalni, a we wspomnianym barze można kupić przekąski i lekkie posiłki. Nocą trzeba rozścielić śpiwór na podłodze jednego z pomieszczeń, ale toczące się przez całą noc życie nie pozwala się wyspać, szczególnie podczas dnia polarnego. Ceny biletów w klasie pokładowej z Ber gen wynoszą: 1159 nkr do Trondheim, 1973 nkr do Stamsund, 2374 nkr do Tromso, 2992 nkr do Honningsvag i 3685 nkr do Kirkenes. Bilety pozwalają na jedną przerwę w podróży. Współmałżonkowie, a także dzieci i osoby powyżej 67. roku życia otrzymują 50% zniżki.

Istnieją także znakomite zniżki poza sezonem. W okresie od 1 września do 30 kwietnia pasażerowie otrzymują 40% zniżki w podstawowej taryfie przy podróży we wszystkie dni z wyjątkiem wtorku.

W tym okresie pasażerowie w wieku od 16 do 26 lat mogą nabyć ważny 21 dni bilet za 1750 nkr. Daje on mnóstwo czasu na podróż powrotną pomiędzy Bergen a Kirkeness i czas na robienie przerw w podróży.

Osoby, które wolą podróżować w kabinie (a tych jest większość! muszą zapłacić latem dodatkowo 250 – 1100 nkr za noc, a poza sezonem 105 – 525 nkr. Dokładna cena zależy od statku, którym się podróżuje i daty podróży. Najdrożej jest w środku lata, a najtaniej zimą i poza sezonem. Generalnie najwyższe stawki obowiązują na nowszych statkach, przypominających poziomem komfortu statki wycieczkowe, natomiast na uroczych statkach starego typu, takich jak Lofoten i Harald Jarl (zob. ramka obok) są na szczęście nieco niższe. Kabiny cieszą się dużą popularnością, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji. Można też potraktować rejs parowcem Hurtigruten jako pewnego rodzaju wycieczkę. Sześciodniowa podróż w jedną stronę (w tym posiłki i noclegi w dwuosobowej kabinie) kosztuje 7200 – 13 600 nkr w środku zimy oraz 9500 – 25 400 w okresie od 1 VI do 31 VIII.

Podróż można przerywać, udając się na krótkie wycieczki, zwłaszcza gdy przebywa się całą trasę. Firma, do której należą statki organizuje następujące wycieczki w kierunku północnym (oznaczane literą N) i południowym (oznaczane literą S): podróż drogą lądową z Molde do Kristiansund (340 nrk – N), krótka wycieczka po Trondheim (150 nkr – S), jednodniowa wycieczka do Svartisen (510 nrk – N), wycieczka na Lofoty (210 nkr – S) i Vesteralen (325 nkr – S), wycieczka z Honningsvag do Nordkapp (335 nkr – N), wycieczka lądem z Honningsvag do Hammerfest przez Nordkapp (500 nkr – S), a także wycieczka z Kirkenes (na końcu linii) do rosyjskiej granicy (120 nkr). Ceny wycieczek są bardzo korzystne, ale w pewnych wypadkach traci się możliwość podziwiania pewnych odcinków nadmorskiej scenerii.

Pod bezpłatnym numerem telefonu (tel.08103000) można otrzymać informacje i dokonać rezerwacji. Można też skontaktować się z Troms Fylkes Dampskibsselskap (tel.77648100, fax 77648180, booking@tfds.no lub gruppebooking @tfds.no, www.monet.no/hr/), PO Box 548, N-9001 Tromso, lub Ofotens og Vesterilens Dampskibsselskab (tel.76967600, fax 76118201, booking@ovds.no), PO Box 43, N-8501 Narvik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *