Oslo

Norges Hjemmefront Museet – Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy uczynili z Akershus więzienie i miejsce egzekucji. Obecnie znajduje się w nim Norges Hjemmefront Museet (Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu; tel.23093138), poświęcone historii niemieckiej okupacji w Norwegii, eksterminacji połowy z 1800 Żydów mieszkających w tym kraju oraz lokalnym i alianckim działaniom ruchu oporu, który wydawał tajne gazetki, ogranizował produkcję broni oraz dokonywał akcji sabotażowych w niemieckich obiektach. Muzeum jest ciekawe, szczególnie dla osób zainteresowanych drugą wojną światową.

Warto zwrócić uwagę na odbiornik radiowy, używany do słuchania europejskich wiadomości BBC, który został zmontowany przy pomocy sztucznych szczęk starego jeńca wojennego, oraz dziennik Pettera Moena, również jeńca wojennego, który pisał go, wykluwając gwoździem litery w kawałkach papieru toaletowego. Moen został zabity, a jego pamiętnik odkryto później pod podłogą celi.
Muzeum jest otwarte codziennie przez cały rok: latem od 10.00 do 17.00 (w niedziele od 11.00), zimą do 15.00. Wstęp kosztuje 20 nkr.

Forsvarsmuseet – Na paradnych terenach fortecy znajduje się Forsvarsmuseet (Muzeum Wojskowe; tel.23093582), gdzie zgromadzono modele i dioramy przedstawiające najważniejsze momenty historii militarnej Norwegii, od epoki wikingów, przez wojny o niepodległość w latach 1814-1905 i drugą wojnę światową do współczesności. Na wystawie można także obejrzeć różne rodzaje broni. Obiekt jest czynny latem codziennie od 10.00 do 18.00, zimą głównie do 15.00 (wstęp wolny). W muzeum działa mały bar samoobsługowy.

Christiania Bymodell – Osoby zainteresowane historią mogą obejrzeć Christiania Bymodell (tel.22333147). Położony tuż za północnymi murami fortecy model, o wymiarach 10 m na 15 m, przedstawia Christianię z 1840 r. Towarzyszy mu multimedialna wystawa poświęcona historii miasta, od jego założenia w 1624 r. do 1900 r. Model i wystawę można oglądać w okresie od 1 VI do 31 VIII codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00 – 16.00. Wstęp kosztuje 30 nkr.

Bygdoy

Na półwyspie Bygdoy znajduje się kilka głównych atrakcji Oslo: park folklorystyczny pod gołym niebem, wykopane statki wikingów, Kon-Tiki, czyli tratwa Thora Heyerdahla, oraz polarny statek badawczy Fram. Wszystkie atrakcje można obejrzeć w ciągu połowy dnia, ale warto poświęcić im trochę więcej czasu.

Bygdoy, leżące o kilka minut od centrum Oslo, wyróżnia się wiejskim charakterem i kilkoma dobrymi plażami. Rodzina królewska, a także wielu bogatych mieszkańców Oslo posiada na półwyspie letnie rezydencje.

Prom #91, kursujący od połowy IV do końca IX, odpływa na Bygdoy (10 min, 18 nkr) co 40 minut (od 7.45 w dni powszednie, od 9.05 w weekendy). Ostatni prom wraca z Bygdoy o 18.00 (latem o 21.20). Promy odpływają z przystani Radhusbrygge 3 (naprzeciwko ratusza). Najpierw zatrzymują się na przystani promowej Dronningen, z której do parku folklorystycznego idzie się 10 minut. Następnie prom płynie na Bygdaynes, gdzie znajdują się: Kon-Tiki, Fram i Muzeum Żeglugi Morskiej. Do parku folklorystycznego można też dojechać z Jernbanetorget autobusem #30. Z muzeum folkloru do statków wikingów idzie się 5 minut, a na Bygdoynes – 15 minut. Spacer tą oznakowaną trasą stanowi prawdziwą przyjemność.

Naprzeciwko wejścia do parku folklorystycznego znajduje się stoisko z owocami, a w samym w parku i w Muzeum Żeglugi Morskiej są kawiarnie.

Norsk Folkemuseum Największym w Norwegii parkiem folklorystycznym i jedną z największych atrakcji Oslo jest Norsk Folkemuseum (Norweskie Muzeum Folkloru; tel.22123700). Zgromadzono w nim ponad 140 budynków z terenu całego kraju, głównie z XVII i XVIII w. Są one zgrupowane według regionu, z którego pochodzą. Przy ścieżkach stoją stare stodoły, spichlerze na podwyższeniach (stabbur) i zbudowane z drewna budynki gospodarcze, pokryte dachami z darni, z której wyrastają dzikie kwiaty. Część zatytułowana „Gamlebyen” (stare miasto) stanowi kopię miasta norweskiego z początków XX w., w którym znajdował się wiejski sklep i stara stacja benzynowa. Latem można przyglądać się pokazom tkactwa i garncarstwa. Inną atrakcją jest odrestaurowany kościół typu stav, zbudowany około 1200 r. w Gol i przeniesiony na Bygdoy w roku 1885.

W hali wystawowej w pobliżu głównego wejścia umieszczono ciekawe zbiory starych zabawek, strojów świątecznych z całego kraju (m.in. suknie ślubne, stroje chrzestne i pogrzebowe), wystawę na temat kultury Samów z Finnmarku, sprzęt domowy, rolnicze narzędzia oraz urządzenia. Organizowane są tu również wystawy okresowe.

Muzeum jest czynne: od 15 VI do 31 VIII codziennie w godzinach 10.00- 18.00, od końca V do połowy VI i we IX w godzinach 10.00 – 17.00, a przez pozostałą część roku do 15.00 lub 16.00. Dobrym dniem na wizytę jest niedziela, bowiem wtedy często odbywają się pokazy tańca i muzyki ludowej. Bilet wstępu, obejmujący wszystkie obiekty i pokazy, kosztuje 50 nkr.

Vikingskipshuset – W urzekającym Vikingskipshuset (Muzeum Łodzi Wikingów; tel.22123700) można obejrzeć trzy łodzie wykopane w regionie Oslofjordu. Po wyciągnięciu na brzeg zostały one zamienione na miejsce pochówku przedstawicieli szlachty, których grzebano ze wszystkim, co mogło być im potrzebne w przyszłym życiu: klejnotami, meblami, jedzeniem, służącymi, kunsztownie rzeźbionymi saniami i groźnie wyglądającymi figurami. Ponieważ w społeczeństwie wikingów takie zwyczaje grzebalne nie były regułą, łodzie te najwyraźniej zawierają szczątki wysoko postawionych osób ze stanu arystokratycznego. Zbudowane w IX w. dębowe łodzie zostały pogrzebane w błękitnej glinie, dzięki której zachowały się w zaskakująco dobrym stanie.

Imponujący Oseberg, ozdobiony kunsztownie wykonanymi rzeźbami przedstawiającymi smoka i węża, ma 22 m długości i był poruszany przez 30 wioślarzy. W komorze pogrzebowej znaleziono największe zbiory przedmiotów z czasów wikingów, jakie do tej pory odkryto w Skandynawii. Z kolei solidniejsza, długa na 24 m Gokstad jest najpiękniejszą z zachowanych pod dziś dzień długich lodzi wikingów, ale w chwili jej odnalezienia komora pogrzebowa była już obrabowana i pozostało w niej zaledwie kilka przedmiotów. Z trzeciej łodzi, Tune, zachowały się jedynie fragmenty (m.in kilka desek).

Muzeum jest otwarte od V do VIII codziennie od 9.00 do 18.00, przez pozostałą część roku w godzinach 11.00 – 15.00. Wstęp kosztuje 30 nkr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *