Oslo

Oslo Card – Planując zwiedzanie nawet kilku miejsc w Oslo, warto kupić Oslo Card. Dzięki tej karcie można wejść do muzeów, a także korzystać z przejazdów wszystkimi autobusami miejskimi, promami, tramwajami, liniami metra, lokalnymi pociągami NSB i statkami wycieczkowymi odbywającymi „minirejsy” od 1 V do 16 VIII. Upoważnia ona także do bezpłatnego parkowania na parkingach należących do miasta oraz do wstępu na baseny Toyenbadet i Frognerbadet. Posiadacze karty mogą także kupować bilety do kina za 30 nkr, są uprawnieni do zniżki przy wypożyczaniu samochodów w firmie Bislut (tel.22600000), mogą brać udział w autokarowych wycieczkach po mieście i statkiem oraz korzystać ze zniżek przy zakupie biletów do wesołego miasteczka Tusenfryd, Vikinglandet i Teatru IMAX Media.

Karta kosztuje: 150 nkr za jeden dzień, 220 nkr za dwa i 250 nkr za trzy dni (dzieci do 15. roku życia odpowiednio 50, 60 i 70 nkr). Posiadacze wielo-przejazdowych biletów kolejowych mogą otrzymać 20% zniżki. Ważna jeden dzień Familiekart, czyli karta rodzinna dla dwóch dorosłych osób i dwójki dzieci, kosztuje 350 nkr. Karty można nabyć w biurach informacji turystycznej, hotelach i w niektórych kioskach Narvesen. Warto ją kupić, jeżeli ktoś ma zamiar dużo zwiedzać, ale trzeba pamiętać, że osoby starsze i studenci i tak płacą połowę ceny biletu w większości muzeów i innych miejscach i że czasem kupowanie osobno biletów wstępu i biletu wielo-przejazdowego na środki komunikacji publicznej wychodzi taniej.

Oslo Package (odmiana karty zwykłej) kosztuje 370 – 625 nkr od osoby za dzień i obejmuje nocleg w hotelu, śniadanie i Oslo Card dla jej właściciela oraz dla dwójki dzieci. Rezerwacji dokonują biura informacji turystycznej. Informują one także o ograniczeniach.

Pieniądze – Bank na lotnisku Gardermoen jest czynny codziennie od 6.30 do 20.00 (w soboty od 7.00). Pieniądze można także wymienić na poczcie na dworcu Oslo S, która jest otwarta w godzinach: 7.00- 18.00 od poniedziałku do piątku, 9.00 – 15.00 w soboty. W pobliżu kolejowego punktu informacyjnego stoi czynny całą dobę bankomat, w którym również można dokonać wymiany obcej waluty. Banki znajdują się na terenie całego miasta. Oddziały większości dużych banków mieszczą się przy Karl Johans gate, w pobliżu Oslo S.

Przy wymianie różnych rodzajów czeków podróżnych najlepsze stawki (bez opłat manipulacyjnych) oferują biura American Express, przy Karl Johans gate 33 (tel.22983720) i przy Fridtjof Nansens plass 6 (tel.22983735), na północ od ratusza (latem pn.-pt. 8.30-21.00, sb. 10.00-19.00, nd. 13.00-19.00, przez pozostałą część roku pn.-pt. do 18.00, sb. do 15.00, nd. zamkn.).

Poza godzinami pracy banków pieniądze można wymienić w biurach informacji turystycznej, ale po mniej korzystnych stawkach.

Poczta Główny urząd pocztowy (tel.22407823), Dronningens gate 15, jest czynny w dni powszednie od 8.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 15.00. Aby otrzymywać pocztę, należy ją wysyłać pod adresem: Poste Restante, Oslo Sentrum Postkontor, Dronningens gate 15, N-0101 Oslo. Inne urzędy pocztowe położone są m.in. na Oslo S, przy Solli plass oraz przy Karl Johans gate, naprzeciwko budynku parlamentu.

Telefon i faks – Automaty Telekort na karty i monety znajdują się w całym mieście. Automaty wrzutowe przyjmują monety od 1 do 20 nkr, ale do rozpoczęcia rozmowy lokalnej potrzebne są co najmniej 2 nkr.

Osoby, które chcą wysłać faks lub odbyć rozmowę zagraniczną, mogą się udać do biura telefonicznego Tele-Nor, Kongens gate 21, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.

E-mail i Internet – Korzystanie z Internetu oraz wysyłanie lub odbieranie poczty jest możliwe w Borsen Internet cafe (Giełda), przy Nedre Vollgate 19 (wejście od Stortingsgata). W biurze Use-It (zob. wyżej – Biura informacji turystycznej) i w Akers Mic, sklepie muzycznym przy Akersgata 9, można założyć bezpłatnie konto Hotmail i wejść do Internetu. Z Internetu w Akers Mic mogą jednak korzystać osoby w wieku co najmniej 16 lat. Czasem trzeba czekać na wolne miejsce przy komputerze (pn.-pt. 10.00-20.00, sb. do 18.00).

Dostęp do Internetu jest także możliwy w bibliotece miejskiej, Deichmanske Bibliotek (tel.22032900), Henrik Ibsens gate 1. Konieczna wcześniejsza rezerwacja komputera.

Biura podróży – Kilroy Travels (tel.23102310), Nedre Slottsgate 23, specjalizuje się w podróżach dla studentów i młodzieży oraz oferuje zniżkowe bilety stand-by dla wszystkich osób do 26. roku życia i studentów do 35 lat, posiadających ważną legitymację ISIC. Warto też sprawdzić oferty kilku biur, które są położone w pobliżu ratusza.

Księgarnie – Tanum Libris, Karl Johans gate 43, Arne Gimnes Bokhandel, 0vre Vollgate 1, Qvist Libris, Drammensve-ien, oraz Norii, w pobliżu Universitetsgata, to duże księgarnie oferujące spory wybór map i anglojęzycznej literatury, powieści oraz książek poświęconych Norwegii i podróżowaniu. Książki podróżnicze, mapy oraz sprzęt turystyczny są specjalnością Nomaden, Uranienborgsveien 4 (za Pałacem Królewskim).

Książki o innej tematyce, w tym dzieła poświęcone feminizmowi, homoseksualistom oraz dzieła polityczne, można kupić w Tronsmo, przy Kristian Augusts gate, niedaleko Galerii Narodowej.

Ringstroms, antykwariat z książkami i pismami, znajduje się przy Ullevalsveien 1. Można tu także nabyć płyty kompaktowe. Innym antykwariatem jest JW Cappelen, przy Universitetsgata 20 (naprzeciwko Galerii Narodowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *