Oslo

Det Kongelige Slott

Det Kongelige Slott (Pałac Królewski), położony na wzgórzu, na końcu Karl Johans gate, pełni funkcję oficjalnej rezydencji norweskich monarchów. Budynku pałacowego nie można zwiedzać, chociaż na gruntach pałacowych utworzono park publiczny. O 13.30 odbywa się w pałacu zmiana warty, ale nie jest to jakieś szczególnie interesujące widowisko.

Nasjonalgalleriet

Nasjonalgalleriet (Galeria Narodowa,tel.22200404), Universitetsgata 13, jest największą w kraju galerią sztuki norweskiej, w której zgromadzono dzieła z okresu od 1800 do 1939 r. Wśród nich znajduje się kilka najsłynniejszych obrazów Edwarda Muncha, m.in. sławny Krzyk. Zuchwała kradzież tego dzieła w 1994 r. wywołała ogromne poruszenie, na szczęście obraz udało się odzyskać. Galeria posiada również sporą kolekcję sztuki europejskiej, w tym obrazy Gauguina, Picassa oraz impresjonistów: Maneta, Degasa, Renoira, Matisse’a, Cezanne’a i Moneta.

Galerię można zwiedzać przez cały rok w godzinach: 10.00 – 18.00 w poniedziałki, środy i piątki; do 20.00 w czwartki; do 16.00 w soboty, 11.00 – 16.00 w niedziele. Latem godziny otwarcia są nieco wydłużone. Wstęp wolny.

Oslo Radhus

Oslo Radhus (ratusz; tel.22861600), zbudowany w latach 1933-1950 w celu upamiętnienia 900. rocznicy powstania miasta, jest obecnie siedzibą politycznych władz miasta. Wejście do tego budynku z czerwonej cegły, z dwoma bliźniaczymi wieżami, otoczone jest drewnianymi rzeźbieniami przedstawiającymi sceny z mitologii nordyckie). Korytarze i izby ozdobione są pięknymi freskami i malowidłami wykonanymi przez najlepszych artystów norweskich. To tutaj co roku, 10 grudnia, wręczana jest pokojowa Nagroda Nobla (zob. obok – ramka Zaszczytne Nagrody Nobla). Ratusz jest otwarty od V do IX codziennie w godzinach 9.00 – 17.00 (w niedziele od 12.00), przez pozostałą część roku nieco krócej. Można też rzucić okiem na główny hall, widoczny z pierwszego korytarza, lub wziąć udział w wycieczce po ratuszu (15 nkr, zimą bezpł.).

Akershus Slott i Akershus Festning

Nad wybrzeżem Oslo dominują Akershus Slott (zamek Akershus) i Akershus Festning (forteca Akershus) – średniowieczne budowle położone strategicznie we wschodniej części zatoki. W 1299 r., po koronacji króla Hakona V Magnussona, Oslo zostało stolicą Norwegii. W rok później król zlecił zbudowanie Akershus, aby chronić miasto przed atakiem z zewnątrz, którego miasto doświadczyło w 1287 r.

Forteca, która ucierpiała na skutek pożarów i oblężeń, a także w czasie pierwszej wojny północnej (1563-70) została przebudowana tak, aby mogła wytrzymać coraz większą siłę rażenia ówczesnych rodzajów broni. W 1559 r. zbudowano wieżę strzelniczą Munk. W okresie od 1580 r. do połowy XVIII w. dodano kolejne elementy: fosy i wzmocnione mury obronne.

Po zniszczeniu Oslo przez pożar w 1624 r., postanowiono, że zostanie ono odbudowane w innym miejscu. Nowe miasto, nazwane Christianią (nazwa Oslo została przywrócona w 1925 r.), zostało wzniesione na nowym, łatwiejszym do obrony miejscu za murami fortecy. W 1818 r. rozebrano jednak większość zewnętrznych murów, aby budować domy dla coraz liczniejszej ludności miasta. Część zamku zamieniono na arsenał, a jeszcze później na archiwum państwowe. W latach 1899-1963 budowla ta została poddana gruntownej renowacji. Obecnie podobne do parku tereny wokół zamku są miejscem, gdzie odbywają się koncerty oraz przedstawienia taneczne i teatralne. Kompleks jest jednak obiektem wojskowym i podczas wydarzeń wagi państwowej może być niedostępny dla zwiedzających.

Akershus Slott – W XVII w. Christian IV przebudował zamek Akershus na renesansowy pałac, ale frontowa ściana posiada zdecydowanie średniowieczny charakter. W lochach można zwiedzać zakamarki, w których trzymano pod kluczem wyrzutków szlachetnego pochodzenia (w jednym z nich znajduje się ponuro wyglądający model odziany w wór). Na wyższych poziomach zamku znajdowały się sale bankietowe i pomieszczenia, w których pełniono funkcje państwowe.

Kaplica jest nadal wykorzystywana podczas różnych okazji przez rodzinę królewską. W podziemiach znajdują się krypty króla Hakona VII i Olafa V. Studenci uniwersytetu, ubrani w stroje z epoki, oprowadzają wycieczki, opowiadając anegdoty i przedstawiając w przystępny sposób historię tego miejsca (11.00, 13.00 i 15.00; włączone w opłatę 20 nkr). Obiekt można też zwiedzać na własną rękę.

Zamek jest czynny: od V do połowy IX od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00, w niedziele od 12.30 do 16.00; natomiast od 16 do 30 IV i od 16 IX do 31 X – tylko w niedziele po południu.

Akershus Festning – Wejście do fortecy Akershus prowadzi przez bramę na końcu Akersgata lub przez most zwodzony na Kongens gate, do którego dochodzi się z południowego krańca Kirkegata. Teren fortecy jest otwarty do 21.00 (po 18.00 należy wchodzić przez wejście od Kirkegata). W Akershus Festning Information Centre (centrum informacyjne; tel.23093917, fax 23095670), w głównej bramie, znajduje się wystawa zatytułowana New Barricades (Nowe Barykady), poświęcona historii kompleksu Akershus. O 13.15 można obserwować gwardię królewską maszerującą do pałacu królewskiego, aby zwolnić ranną zmianę.
O 13.30 następuje zmiana warty w samej fortecy. W okresie od VI do VIII organizowane są wycieczki z przewodnikiem po terenie zamku (w języku norweskim i angielskim), wyruszające sprzed centrum informacyjnego. Odbywają się one o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 od poniedziałku do soboty oraz o 12.00, 14.00 i 16.00 w niedziele (wstęp bezpł.).

Prison Museum To nieduże Muzeum Więziennictwa, mieszczące się niedaleko centrum informacyjnego, służyło początkowo jako magazyn prochu. W 1830 r. zamieniono go na więzienie, które mogło pomieścić 60 osób. W 1853 i 1890 r. zostało ono powiększone. Podczas drugiej wojny światowej naziści wykorzystywali więzienie do przetrzymywania skazanych na śmierć przywódców i sympatyków ruchu oporu. Zwiedzanie obiektu należy uzgadniać w centrum informacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *