Zdrowie – Apteczka – Porady

Problemy związane z warunkami środowiska – Hipotermia – Wychłodzenie pojawia się w momencie, kiedy ciało traci ciepło szybciej, niż jest w stanie je wytworzyć, co powoduje spadek temperatury ciała.
Od stanu zwykłego zmarznięcia do poważnego wychłodzenia przechodzi się zdumiewająco łatwo, jeżeli nałożą się na siebie takie czynniki, jak wiatr, przemoczone ubranie, zmęczenie i głód, nawet jeżeli temperatura powietrza jest dodatnia. Najlepiej wkładać kilka warstw odzieży. Dobrą izolację zapewniają jedwab, wełna i niektóre włókna sztuczne, jak Capilene. Bardzo ważne jest nakrycie głowy, przez którą ciało traci dużo ciepła. Niezbędne jest też solidne okrycie nieprzemakalne (i koc „na wszelki wypadek”]. Trzeba zabierać ze sobą prowiant, w którym powinno znaleźć się jedzenie zawierające cukry proste, szybko przekształcające się w ciepło, oraz dużo płynów.

Objawami hipotermii są zmęczenie, cierpnięcie skóry (szczególnie w palcach, dreszcze, zaburzenia mowy, irracjonalne lub gwałtowne zachowanie, senność, chwiejny krok, trudności w mówieniu, skurcze mięśni oraz okresowe, gwałtowne przypływy energii. Ofiarom hipotermii zdarza się do tego stopnia tracić samokontrolę, że próbują się rozbierać, twierdząc, że jest im gorąco.

W przypadku łagodnej postaci wychłodzenia należy zapewnić choremu ochronę przed wiatrem i deszczem, zdjąć z niego mokre ubranie oraz przebrać w ciepłe i suche. Należy podawać gorące napoje (nie alkoholowe!) i wysokokaloryczne, lekkostrawne jedzenie. Ofiar hipotermii nie wolno nacierać, lecz pozwolić im ogrzać się w sposób naturalny. Pomoc ta wystarcza w początkowym stadium wychłodzenia. Wczesne rozpoznanie i pomoc to jedyny sposób zapobiegania wystąpieniu ciężkiej postaci hipotermii, która w krytycznych wypadkach kończy się śmiercią.

Poparzenia słoneczne – Można doznać poparzenia zadziwiająco szybko, nawet jeżeli niebo jest zachmurzone. Należy nosić nakrycia głowy i stosować kremy z filtrem ultrafioletowym, zwłaszcza na usta i nos. Na lekkie oparzenia dobrze działa lotion kalaminowy i aloe vera. Oczy należy chronić ciemnymi okularami dobrej jakości, zwłaszcza podczas pobytu w pobliżu wody, piasku lub śniegu, które niczym lustro odbijają promienie słoneczne.

Choroby zakaźne – Biegunka – Zmiana wody, pożywienia czy klimatu może wywołać rozwolnienie. Kilka pośpiesznych wizyt w toalecie bez innych niepokojących objawów nie wskazuje na poważniejszy problem. Przy biegunce najbardziej niebezpieczne jest odwodnienie, szczególnie u dzieci lub osób starszych, u których następuje ono bardzo szybko. Podstawą postępowania jest uzupełnianie płynów w ilości co najmniej równej traconym podczas biegunki. Po wyzdrowieniu należy przestrzegać lekkostrawnej diety.

Lamblioza – Chorobę tę wywołuje pasożyt jelitowy Giardia lamblia, popularnie zwany lamblią. Objawami choroby są skurcze i wzdęcia żołądka, mdłości, bardzo rzadka, silnie cuchnąca biegunka oraz częste wiatry. Symptomy pojawiają się czasem dopiero po kilku tygodniach od zarażenia i mogą trwać przez kilka dni, a następnie zanikać i znowu powracać cyklicznie przez wiele tygodni. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie lambliozę, powinien zwrócić się do lekarza.

Żółtaczka – Tym terminem określa się ogólnie zapalenie wątroby. Wywołuje je kilka odmiennych wirusów, mających różne drogi zakażenia. Wszystkim postaciom żółtaczki towarzyszą podobne objawy: gorączka, dreszcze, bóle głowy, zmęczenie, uczucie osłabienia, ogólne bóle, po których następuje utrata apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha, ciemna barwa moczu, jasny kał, zażółcenie skóry i białkówek. Po ataku żółtaczki należy na kilka tygodni zrezygnować z picia alkoholu, ponieważ wątroba musi wyzdrowieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *