Informacje o połączeniach z Oslo

Komunikacja

Oslo posiada sprawny system transportu publicznego, który obejmuje dużą sieć autobusową, tramwajową, metro i promy. Bilet jednorazowy na przejazd dowolnym środkiem komunikacji kosztuje 18 nkr i jest ważny przez godzinę (z jedną przesiadką). Bilet całodobowy bez ograniczonej liczby przejazdów (dagskort) kosztuje 40 nkr, tygodniowy – 140 nkr, a miesięczny – 540 nkr. Z ważnego na osiem przejazdów flexikort (110 nkr) może korzystać więcej niż jedna osoba. Bilety jednorazowe i całodobowe są do nabycia w autobusach i tramwajach, a pozostałe w Trafikanten (punkt sprzedaży biletów), kioskach Narvesen, na poczcie i stacjach metra z obsługą. Dzieci do 16 lat i seniorzy powyżej 67. roku życia plącą połowę ceny wszystkich biletów. W weekendy dorośli z biletem całodobowym lub flexikort mogą zabierać do czterech dzieci bez dodatkowej opłaty.

Do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami transportu w mieście (z wyjątkiem autobusów nocnych) uprawnia Oslo Card. W tramwajach i pociągach można przewozić rowery za dodatkową opłatą 18 nkr. Kara za przejazd bez biletu jest dość wysoka – 450 nkr.

W Trafikanten (tel.117 lub tel.22177030; pn.-pt. 7.00-20.00, sb. i nd. 8.00-18.00), poniżej wieży Oslo S, na Jernbanetorget, można otrzymać darmowe rozkłady jazdy i mapę tras transportu publicznego, Sporveiskait Oslo.

Dojazd na lotnisko

Autobusy Flybussen (tel.67583800) odjeżdżają na międzynarodowe lotnisko w Gardermoen z dworca autobusowego w Galleri Oslo trzy razy na godzinę od 4.40 do 1.00. (40 min, 59 nkr). Nor-Way Bussekspress (tel.81544444) – #5 z Asker, #7 ze Ski, #9 z dworca autobusowego Galleri Oslo i #12 z Roa – kursują do Gardermoen 25 – 36 razy dziennie (55 nkr).

Z lotniskiem istnieją także połączenia kolejowe, ale ze względu na problemy z tunelem Romeriksporten, aż do ukończenia szybkiej linii pociągi jeżdżą starą trasą. Obecnie pociągi odjeżdżają ze stacji Asker (tel.81500888) do Gardermoen co 30 minut w godzinach 4.30 – 23.30, zatrzymując się przy Skayen i przy Teatrze Narodowym (30 min, 70 nkr). Ponadto w Gardermoen ma przystanek większość pociągów InterCity NSB jadących na północ i pociągi lokalne. Po otwarciu linii ekspresowej pociągi będą odjeżdżać z Oslo S co 10 minut, a podróż na lotnisko będzie trwała 19 minut (120 nkr).

Autobus i tramwaj

Linie autobusowe i tramwajowe obejmują gęstą siecią całe miasto i zapewniają połączenia z dzielnicami podmiejskimi. Nie ma centralnego dworca, ale większość linii zbiega się na Jernbanetorget, przed dworcem Oslo S. Większość autobusów jadących w kierunku zachodnim, w tym do Bygdoy i parku Vigelanda, zatrzymuje się przy południowej stronie Teatru Narodowego.

Nocą jeździ znacznie mniej pojazdów, ale w weekendy tramwaje #10, #12 i #19 oraz autobusy #201 – 218 kursują do 4.00, a nawet dłużej. Linie nocne noszą nazwę „Nattlinjer”. Przejazd jednorazowy kosztuje 36 nkr (wszystkie karty są nieważne). Szczegółowe informacje zamieszczono w rozkładzie jazdy Sporveiens Nattlinjer, dostępnym w Trafikanten.

Metro

Składający się z ośmiu linii system metra (T-bane) jest szybszy i bardziej rozległy niż sieć autobusów miejskich. Wszystkie pociągi zatrzymują się na przystankach: Teatr Narodowy, Stortinget i Jernbanetorget.

Taksówka Opłata za złamanie licznika wynosi 24 nkr (30 nkr po 19.00 i w weekendy), plus około 12 nkr za każdy kilometr. Postoje taksówek znajdują się przy Oslo S, centrach handlowych i na miejskich placach. Podświetlony znak na taksówce oznacza, że jest ona wolna. Taksówkę można zamawiać telefonicznie (tel.22388090, rezerwacja na konkretną godzinę 922388080), ale należy pamiętać, że licznik zaczyna bić od chwili jej wysłania. W Oslo w taksówkach można płacić ważniejszymi kartami kredytowymi.

Samochód i motocykl

Oslo posiada układ ulic jednokierunkowych, co nieco utrudnia poruszanie się po mieście, ale ulice nie są tak zatłoczone jak w większości miast europejskich. Samochód może się przydać przy zwiedzaniu rejonów położonych poza miastem, ale ciekawe miejsca w centrum najlepiej zwiedzać na piechotę lub korzystać ze środków transportu miejskiego.

Parkingi uliczne z parkometrami, które można rozpoznać po solidnych niebieskich znakach z białym „P”, znajdują się w całym mieście. Umieszczono na nich informacje o godzinach, w których należy korzystać z parkometru (zazwyczaj 8.00-17.00). Godziny dotyczące soboty podano w nawiasach. Poza tymi godzinami parkowanie jest bezpłatne, o ile nie ma innych ograniczeń. W większości parkometrów obowiązuje stawka 5-20 nkr za godzinę. Najwyższe stawki obowiązują przy ruchliwych miejscach, takich jak poczta. W centrum miasta znajduje się kilkanaście parkingów piętrowych, m.in. w centrum handlowym Oslo City i Aker Brygge.

Oslo Card uprawnia do parkowania na wszystkich parkingach miejskich. Należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i datę ważności swojej karty (długopisem), usunąć naklejkę znajdującą się na jej odwrocie i umieścić ją na przedniej szybie. Informacji na temat parkowania udziela Traffic Manager (tel.22082000).

Prom

Promy do Bygdoy odpływają z Radhusbrygge 1 – 2 razy na godzinę (jadąc do. muzeów na Bydgoy, należy wysiąść na molo Dronningen), a promy na wyspy Oslofjordu – z Vippetangen. Połączenie Oslo z Drobak i innymi wyspami w Oslofjordzie zapewnione jest dzięki ekspresowemu statkowi Princessin (tel.22177030). Zatrzymuje się on po drodze na Ildjernet, Langara i Haoya (ta ostatnia jest ośrodkiem wczasowym, z kąpieliskiem i kempingiem).

Rower

Rowery wolno przewozić w pojazdach komunikacji miejskiej. W ten sposób można dotrzeć poza miasto i do lasu jeszcze zanim zacznie się pedałować. Rowery górskie można wypożyczyć w Den Rustne Eike (tel.22837231), Vestbaneplassen 2, obok głównego biura turystycznego. Stawki za rowery z siedmioma przerzutkami wynoszą od 95 za dobę, za rowery górskie – 170 nkr za dobę (plus 1000 nkr kaucji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *